szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pár hónapja elterjedt a Youtube-on egy videó, amely táncoló felhőket örökített meg. Most született egy elmélet a rejtély megoldására.

Amint azt most a Discover Magazine „Bad Astronomy” rovata most elemzi, karfiol alakú felhők, a cumulonimbus típusú felhők rejtélyét sikerült megoldani. Ilyen felhők akkor keletkeznek, ha a meleg levegő gyorsan emelkedik a magasba. Feltételezve, hogy a videó nem hamisítvány, az amerikai szájt utánanézett, hogy is keletkezhet ilyen táncoló felhőcsoport. 

A Discover Magazine-nek nyilatkozó szakértő, Walter Lyons, a WeatherVideoHD meteorológusa képes volt megfejteni a rejtélyt. A válasz a jégkristályok tulajdonságaival magyarázható: ezek között sok hosszú, tű alakú van. Márpedig ezek a változó elektromágneses térben azonos irányba képesek „beállni”.

Minthogy a felhőzetben előfordulhat, hogy az elektromágneses mező folyamatosan változik, például villámláskor, így a jégkristályok „beállása” is módosul. A változás annak köszönhető, hogy az elektormágneses hatás időnként megszűnik, ezért a tű alakú kristályok gyorsan visszarendeződnek, pontosabban mindenféle irányba megint szétszóródnak.

A kristályok külső felszíne ugyanis képes elektromos töltést tárolni, akárcsak ha egy üvegrudat megdörzsölünk egy ronggyal. 

A jégkristályok mindeközben a fénnyel is „játszanak”: egyfelől tükrökként, másfelől prizmaként viselkednek, így a legkülönbözőbb formációk előállítására képesek. Éppen ezért amit a Földről látunk, valójában nem a felhő táncolása, hanem csak a jégkristályok polarizációjának változása, egy látszólagos effektus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!