szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy ősmedve a szárazföldi emlősök harapási erőbajnoka - fedezték fel ausztrál kutatók.

Az állat 5 millió évvel ezelőtt élt - legalábbis akkortájt halt ki -, óriási volt: 2 méter 70 centi hosszú, és még magasabb, ha hátsó lábaira állt. Ezzel a nagyon XXL-es mérettel további rekordot tart: övé a minden idők leghatalmasabb medvefaja cím is. Az óriás ősmedve latinul az Agriotherium africanum névre "hallgat", mivel Afrikában élt. 

A Newcastle-i Egyetem tudósai hat medvefaj koponyáinak háromdimenziós számítógépes modellezésével jutottak arra, hogy a mackógigász harapása a legerősebb közülük, és, hogy az összes szárazföldi emlősénél is "izmosabb" - adta hírül a BBC brit sajtóorgánum.

A vizsgálódás azt is megmutatta, hogy a ma élő medvefajták közül a jegesmedve harapása meglepően gyenge, állkapcsa nem is igazán húsevésre "terveződött", hanem inkább zsírszívásra. Ezek a ragadozók könnyű zsákmányra szakosodtak, például fókára, amely persze ételnek nehéz - zsírtartalma okán -, de elejteni könnyű.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az aszály ártatlan a mamutok kipusztulásában

Az észak-amerikai mamutok kipusztulását az első vadászok megjelenése és egy enyhe klímaváltozás idézhette elő, de semmiképpen sem egy aszály. Erre a következtetésre jutottak kanadai kutatók az ősi ormányosok fogzománcának elemzése alapján.

MTI Tech

Különös változások az esőerdőkben

A legeldugottabb esőerdőkben is érdekes változásokra lettek figyelmesek a kutatók az elmúlt években: a trópusi erdők biomasszája és változásuk üteme nő, biológiai sokféleségük azonban csökken.