szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már évtizedek óta vitáznak a kutatók arról, hogy miért alakultak ki a zebrák csíkjai, most azonban magyar és svéd kutatók végre azt állítják, megtalálták a magyarázatot az örök rejtélyre. A csíkok szerintük ugyanis arra szolgálnak, hogy távol tartsák a vérszívó rovarokat.

A Journal of Experimental Biology című folyóiratban frissen közzétett tanulmány szerint a csíkok elriasztják a vérszívó rovarokat, mert máshogy verik vissza a fényt - írja a BBC. A nemzetközi kutatócsoport egyik tagja, a svéd Susanne Akesson elmondta, eleinte barna, fekete és fehér szőrű lovakat kezdtek tanulmányozni, és azt tapasztalták, hogy mivel a barna és a fekete vízszintesen polarizálja a fényt, ezért nagyon vonzó a legyek és más rovarok számára. A fehér szőr ellenben nem polarizáltan veri vissza a fényt, és ezért kevésbé vonzza a rovarokat.

A kutatócsoport ezután a zebrákat kezdte vizsgálni, hogy megtudja, a csíkos szőrzetről hogyan verődik vissza a fény, és hogy ez hogyan érinti a rovarokat. Ehhez különböző mintázatú, fekete, fehér, pöttyös és különböző csíkos mintázatú lómodelleket állított fel egy magyarországi lovastanyánál, amelyre légypapírt tettek, hogy így figyelhessék meg, hány rovarnak tetszik az adott lómodell mintázata.

Az eredmény: a csíkos, a zebrához leginkább hasonló lómodellre ragadt a legkevesebb légy, annak ellenére, hogy a csíkos mintázatban is vannak fekete, a fényt polarizáltan visszaverő felületek.

AP

Matthew Cobb, a manchesteri egyetem evolúciós biológusa szerint a kísérlet ugyan lenyűgöző volt, de továbbra sem zárta ki a zebrák csíkjaival kapcsolatos egyéb elméleteket. Szerinte ehhez arra lett volna szükség, hogy a kutatócsoport bebizonyítsa azt is, hogy miért pont a zebráknál volt szükség a szőrzet mintájának megváltoztatására a legyek elhessegetéséhez, és miért nem következett be ugyanez a változás a szamarak és a lovak esetében.

fzs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!