szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha nem akarunk külső fejlesztő által készített tűzfalat használni, de szeretnénk a lehető legtöbbet kihozni a Windows 7 beépített tűzfalából, ezzel az ingyenes alkalmazással feltétlenül meg kell ismerkednünk.

A Windows beépített tűzfala a Windows XP-ben még bőven hagyott kívánnivalót maga után, ám a Vista és a Windows 7 már valamivel kifinomultabb beépített védelmet kapott a fejlesztőktől.

Ennek ellenére még e verziók tűzfala sem tartozik a leghatékonyabb megoldások közé, mivel a konfigurálási lehetőségei korlátozottak, és az alapértelmezett beállítások sem a legjobbak.

Aki szeretné a Windows saját tűzfalát a lehető legjobban beállítani és kényelmesen menedzselni, annak érdemes kipróbálnia az ingyenes TinyWall alkalmazást.

Ennek előnye, hogy használatával egy viszonylag hatékony, de zavaró üzenetektől mentes, visszafogott rendszerigényű tűzfal dolgozhat a háttérben, miközben a gépet használjuk. Ráadásul sok külső tűzfallal ellentétben itt gyakorlatilag semmiféle extra kiegészítő nem kerül a rendszerbe, így elvileg nem is ütközhet más alkalmazásokkal.

A program a telepítés és első indítás után rögtön elvégzi a legszükségesebb beállításokat, így többek között összeállít egy listát is azokról az alkalmazásokról, amelyek elérhetik az internetet. Ezt a listát természetesen bármikor, kényelmesen módosíthatjuk (szükséges is, hiszen nem minden alkalmazást ismer alapból a TinyWall), készíthetünk tiltó listákat, meghatározhatjuk mely alkalmazások, szolgáltatások, milyen hálózati hozzáférést kapjanak stb. Ki- vagy bekapcsolhatjuk a Windows szolgáltatásainak hálózati elérését is (nyomtató megosztás). Mindent kényelmesen beállíthatunk, teljesen testre szabva a tűzfal működését. Az éppen élő kapcsolatokról egy kattintással kérhetünk listát, de például szintén egy kattintás, ha átmenetileg le akarjuk tiltani bizonyos alkalmazások internetelérését.

A TinyWall Microsoft .NET Framework 3.5-öt igényel a futtatásához, de ez Windows 7 alatt eleve nem jelent gondot. Ami pedig még fontos megjegyzés lehet: a programnak magyar vonatkozása is van, hiszen Pados Károly munkája (ennek örömére mi azért szívesen látnánk magyar nyelvű felületet is alapból a csomagban).
A program használata körültekintést igényel, így teljesen kezdőknek nem javasoljuk a használatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!