szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Curiosity gyakorlatilag hibátlanul működik - jelentették be a NASA szakemberei abból az alkalomból, hogy befejezéséhez közelednek a marsjáró "egészségügyi" vizsgálatai, utolsóként a 2,1 méteres robotkart és a hozzá tartozó műszereket tesztelik.

A hatkerekű, radióizotópos termoelektromos generátorral működő "Kíváncsiság", hivatalos nevén Mars Science Laboratory (Marsi Tudományos Laboratórium) augusztus 6-i landolása óta egy futballpályányinál valamivel hosszabb utat tett meg. Az eddigi legfejlettebb marsjáró a leszállás óta eltelt idő alatt folyamatosan tesztelte egységeit és berendezéseit, mielőtt hozzáfogna csaknem kétéves küldetéséhez, hogy kiderítse: létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek.

"Csaknem tökéletesen működik a Curiosity" - jelentette ki Jennifer Trosper, a küldetés menedzsere, a NASA bolygókutató részlegének (Jet Propulsion Laboratory) munkatársa. Mint kifejtette, a legutóbbi vizsgálatok azt hivatottak kideríteni, hogy mennyire precízen manőverez a robotkar a Mars hőmérsékleti és gravitációs viszonyai között. "A továbbiakban a marsjárónak csak haladni, haladni és haladni kell" - mondta a 2,5 milliárd dolláros összköltségű program munkatársa.

A következő úti cél az úgynevezett Glenerg-pont, ahol három különféle anyagféleség "találkozik". A tervek szerint itt végzi el a Curiosity az első fúrásokat és mintavételeket, de útközben is gyűjtögeti a kőzeteket és a talajt. 

A rover elindulása óta már "célba vette" a néhány méterre lévő sziklákat lézeres kémiai távérzékelőjével és mikrofényképezőjével. 

A Glenerg-ponton elvégezve feladatát a "Kíváncsiság" egyenesen végső célpontja, a Gale-kráterben magasodó öt kilométeres, réteges szerkezetű Aeolis-hegy (Mount Sharp) felé veszi az irányt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!