szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ESET Global Trends Report áttekintette az elmúlt év legérdekesebb számítógépes átveréseit, kártevőit, támadásait. Nem késő okulni a jelentésből.

Az ESET szerint 2012 egyik sokakat érintő „eseménye” volt a Facebook átállása az idővonalra. Ez először opcionális volt, később pedig kötelező jelleggel mindenhol átállították. Ezt a csalók is kihasználták, és a korábbi "Tudja meg, ki nézi az adatlapját" típusú átverésekhez hasonlóan érkeztek olyan spamek, kártékony linkek, ahol a Timeline kikapcsolását ígérték. De megemlíti az összefoglaló a Carperp trójait is, amely azzal a trükkel gyűjtött pénzt, hogy egy hamis Facebook belépő oldalt jelenített meg az áldozatok számítógépén. A szöveg ezen az volt, hogy a fiókukat ideiglenesen zárolták, és azt csak a Ukash rendszeren át utalt 20 euró váltságdíj fejében kapcsolják vissza.

2012 egyik kiemelkedő kártevője volt a DNS Changer, ez a felhasználók számítógépein szereplő DNS, azaz Domain Name System beállításokat módosítva észrevétlenül kártékony webhelyekre irányította át az áldozatok böngészőjét. 2012. március 8. után az ilyen fertőzött gépek már nem voltak már képesek elérni az internetet, legalábbis amíg el nem végezték rajtuk a szükséges mentesítést. Ez elsősorban a Windows, de emellett részben az OS X klienseket is érintett, hiszen ezekre az operációs rendszerekre gyártották az említett trójai kártevőket.

Az áttekintőben külön fejezetet szenteltek a Flame és hasonló állami kártevőknek, ez a trend sajnálatosan évek óta jelen van, sőt kifejezetten erősödni látszik. Mikor tavaly májusban felfedezték ezt a rosszindulatú kódot, megerősítést nyert, hogy az amerikai és izraeli kutatók munkája volt, amelyet maga Obama rendelt meg, és célja az iráni nukleáris munkálatok kikémlelése, akadályozása volt.

A korábbi évek során az ESET igen részletesen elemezte a szintén iráni létesítményeket támadó Stuxnet kódját. Ennek kapcsán nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy nincsen jó vírus vagy hasznos kártevő, és óriási tévedés azt, hinni, ha a politikusok egyszer kiengedik a szellemet a palackból, akkor azt később bármikor vissza lehet gyömöszölni, ha épp úgy döntenek.

Az iparszerű kémkedés egy másik furcsa példája volt, amikor az ESET kutatói észleltek egy AutoCAD rajzokat lopó kártevőt. A célzottan perui számítógépek ellen bevetett kártékony kód leleplezése során a cégekkel való közvetlen kapcsolatfelvételen és a kártevő felismerésen túl közzétettek egy, az AutoCAD-hez való ingyenes önálló mentesítő segédprogramot is.

És persze nem hiányozhat egy ilyen felsorolásból a tavalyi év egyik jellegzetes incidense sem, amelynél egy Java 7-ben kihasználható kritikus hiba játszotta a főszerepet, amire az általában csak negyedévente frissítő Oracle a soron következő nyári foltjában mégsem adott ki javítást. Emiatt aztán minden biztonsági szakember felháborodott, és a Java uninstallálására, kikapcsolására, böngészőben való tiltására szólított fel, mire az Oracle nagy nehezen végül mégiscsak előállt egy rendkívüli frissítéssel. Ezután derült ki, hogy egyrészt eredetileg már áprilisban jelezték nekik ezt a bizonyos hibát, de ami ennél is zavaróbb volt, hogy a már javított rendszerekben is találtak további. újabb kihasználható hibákat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!