szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kínai hackerek az utóbbi négy hónapban többször bejutottak a The New York Times amerikai napilap informatikai rendszerébe, és megszerezték minden alkalmazott jelszavát - közölte szerda este a lap.

A kalózok - akik hasonló módszereket használtak, mint amiket korábban a kínai hadsereg emberei alkalmaztak az ilyen támadásoknál - olyan oknyomozó anyagok után kutattak, amelyek a Ven Csia-pao kínai miniszterelnök családjának vagyonáról és üzleti érdekeltségeiről szóló leleplezéssel kapcsolatosak.

A The New York Times október végén közölt egy terjedelmes írást, amely szerint Ven szélesebb családja az ő hivatali ideje alatt, vagyis az elmúlt tíz évben, 2,7 milliárd dolláros vagyonra tett szert. A lap nem állította, hogy a kormányfőnek ebben közvetlen szerepe lett volna. Peking akkor rögtön Kína "bemocskolásának szándékával" vádolta meg a lapot.

A lap által a támadások elhárításával megbízott szakértők arra a megállapításra jutottak, hogy a szálak Kínába vezetnek. Az újság állítása szerint előfizetőinek adataihoz a kalózok nem nyúltak, a kínai kormányfővel kapcsolatos oknyomozó anyagokhoz pedig nem fértek hozzá.

A The New York Times jelentésében idézte a kínai védelmi minisztériumot, amely szerint a kínai törvények tiltják az internetes kalózkodást, illetve a világháló biztonságának károsítását, és "szilárd bizonyítékok nélkül vádolni szakmaiatlan és megalapozatlan".

Kínát azzal vádolja az Egyesült Államok és más külföldi kormányok, valamint számítástechnikai szakemberek, hogy már évek óta folytat kiterjedt és agresszív kémtevékenységet az interneten, részben bírálóinak megfélemlítésére. Ennek a tevékenységnek médiumok és újságírók is célpontjai gyakran, mert a hackerek fel akarják kutatni a médiumok kínai hírforrásait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!