Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

A jelenleg gyerekcipőben járó technológia hamarosan az élet legtöbb területén megoldja az emberiség legnagyobb problémáit – hangzott el a fogyasztói elektronikai cégeket tömörítő szervezet, a CEA által szervezett varsói konferencián.

A szakember szerint a mikro-elektromechanikai rendszerek a jövő építőelemei. Azokról a chipekről van szó, amik az okosmobilok mellett egyre több eszközben megtalálhatók, egyre több eszközünket teszik képessé a környezetükben található információk begyűjtésére, az ezeknek megfelelő viselkedésre, illetve a tárgyak internetes kommunikációjára.

Nem csak több, intelligensebb is

Shawn DuBravac, a CEA kutatási és gazdasági igazgatója szerint már jelenleg is megfigyelhető a “szenzorizáció” jelensége: egyre több eszközünkbe kerülnek bele érzékelők. A szakember az iparág több szereplőjéhez hasonlóan a viselhető technológiában látja a következő nagy durranást, de az okosórák, okosszemüvegek és okosékszerek mellett egyre több érzékelő bukkan fel a háztartási eszközökben, illetve nem várt helyeken, többek között a gyerekjátékokban is. Példának hozta, hogy ma már egy babák számára érdekes gyerekjátékban, egy plüssállatkában is lehet légzésfigyelő, mozgásérzékelő és akár pulzusfigyelő is.

A Google által felvásárolt Nest okostermosztátja

Az eszközök hálózata ráadásul egyre intelligensebben is viselkedik: az összekapcsolódó készülékek “értik egymás szavát”, a lakásban lévő klíma például időben kapcsolhat be, ha a mobilunk jele alapján látja, hogy elindultunk hazafele.

A 2015-ös CES szórakoztatóelektronikai szakkiállítást beharangozó, varsói CES Unveiled eseményen felszólalók egyetértettek abban, hogy a 3D-nyomtatás is radikálisan befolyásolni fogja a jövőt: saját mobiltoktól kezdve a nyomtatott élelmiszerekig rengeteg dolgot előállíthatunk majd otthon az egyre megfizethetőbbé váló 3D-nyomtatókkal.

Gary Shapiro, a CEA elnöke, a 2014-es CES-en, Las Vegasban
CEA

Most jön a java

A varsói rendezvényen Gary Shapiro CEA-elnök úgy fogalmazott: véleménye szerint az ilyen módon felokosított készülékek 20-25 éven belül megoldják az emberiség legtöbb nagy problémáját, a mezőgazdaságban gondot jelentő kártevőktől kezdve a legfontosabb egészségügyi kérdésekig, vagy éppen az egyre problémásabb ivóvíz-ellátásig. A technológiai innováció gondokat is okoz, de az előnyök túlmutatnak a hátrányokon: a feleslegessé váló munkahelyek helyett például korábban nem létező foglalkozások jönnek létre.

A CEA elnöke szerint a technológia jelenleg kisgyerekkorban van, éppen járni tanul. De ha feláll, és elkezd járni, drámai, az eddigieknél is komolyabb változásokat hoz majd az életünkbe. Mindez egybevág a Google technológiai igazgatója, Ray Kurzweil jövőkutató jóslataival, aki szerint közelítünk a technológiai fejlődési görbe térdéhez, annak elérése után pedig exponenciálissá válik a növekedés és egészen elképzelhetetlen mértékű lesz a változás.

Ha ez érdekes volt, hasonlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!