szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy érdekes iPhone-kiegészítő akár rossz célokra is felhasználható.

Az úgynevezett termikus képalkotók, azaz a kisugárzott hőt érzékelő és rögzítő rendszerek korábban terjedelmesek és igen drágák voltak. Ezen akart változtatni az oregoni székhelyű FLIR Systems, amely most a hétköznapi emberek számára is elérhetővé tett egy ilyen képalkotó eszközt (korábban itt írtunk róla).

A FLIR One egy 349 dolláros iPhone-tartozék (letölthető app is van hozzá az App Store-ban), amely a telefon hátára illeszthető. Saját chipkészlete, kamerája és infravörös hőkamerája, sőt akkuja is van. A hozzákapcsolódó iPhone-nak csak a kijelzőjét és a tárhelyét használja.

Mark Rober/YouTube

A 10,6 x 10,6 x 5,9 mm-es eszköz viszonylag alacsony felbontású (80 x 60) hőképet jelenít meg, miközben kevés áramot fogyaszt. Csodákat tehát ne várjunk tőle, arra azonban jó, hogy lássuk, hol is futnak a falban a vízcsövek (ehhez nyissuk meg a meleg vizet), de azt is megmutatja, ha egy macska rejtőzik a bokorban. Láthatjuk, ha meleg étel került a hűtőbe, sőt a nappaliról is érdekes hőfotót készíthetünk.

A FLIR One azonban ezeknél kevésbé nemes célra is bevethető, és erre Mark Rober hívta fel a figyelmet a YouTube-on (lásd a lenti videót). A filmben bemutatja, mennyire egyszerű ezzel a kiegészítővel leolvasni egy PIN kódot, amit kis idővel korábban ütöttek be. Bár a fémből készült billentyűzetek bizonyos fokig védettek, azonban a műanyag vagy gumi felületűek jóval sebezhetők ebből a szempontból.

Mark Rober/YouTube

Rober azt is megmutatja, hogyan védekezhetünk az ilyesfajta kémkedés ellen: egyszerűen több számbillentyűre is tegyük rá az ujjunkat, hogy megzavarjuk a hőkamerát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!