szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Manapság elsősorban a mobiltelefonok, tabletek hálózatfüggetlen működési idejére figyelünk, de legalább ennyire fontos, hogy a hordozható számítógépünk is minél tovább bírja.

A karácsonyi rokonlátogatások idején sokszor a notebookunkat sem hagyjuk otthon, hiszen jól jöhet, ha egy hosszabb vonatúton használhatjuk. Fontos tehát, hogy a gép minél tovább bírja a saját akkumulátorával – ehhez adunk most néhány tanácsot.

Kevesen foglalkoznak merevlemezük töredezettségmentesítésével, holott ha a lemez többet dolgozik az adatokhoz való hozzáférés során, akkor az akkut is jobban terheli. Időnként tehát rakjunk ilyen szempontból is rendet a winchesterünkön (Vezérlőpult/Rendszer és biztonság/Felügyeleti eszközök/Tördezettségmentesítés).

Howtogeek

Gyakran olyan erőforrás-zabáló folyamatok is futnak a háttérben, amelyekről mi nem is tudunk. Hívjuk csak elő a Feladatkezelőt (Ctrl+Alt+Del vagy jobb egérgombos kattintás a Tálcán), és nézzük át, mik is futnak éppen. Ha például nem vagyunk az interneten, akkor nyugodtan leállíthatjuk a víruskergetőt vagy a tűzfalat. A számítógép indulásával együtt induló programok közül sincs szükség mindegyikre, ezt is ellenőrizzük.

Érdemes úgy megválasztani az elvégzendő feladatokat, hogy amelyiknél lehetőség van az ütemezésre (például víruskeresés, töredezettségmentesítés) azokkal várjunk a hálózati feszültségre.

Softpedia

Kevésbé ismert, de az USB-s eszközök is meglehetősen pazarlóan bánnak az energiával, így gondoljuk meg, valóban mindig szükségünk van-e az ilyen módon kapcsolódó küldő eszközökre (pl. egér, hangszóró). Ugyancsak jót teszünk akkumulátorunkkal, ha nem felejtünk CD-t, DVD-t a meghajtóban, ha ugyanis ezeket érzékeli a gép, folyamatosan felpörgeti a lejátszót, ami ugyancsak energiát fogyaszt.

Akárcsak a mobiltelefonnál, a notebooknál is az egyik „legéhesebb” összetevő a kijelző. Szerencsére vannak beavatkozási lehetőségeink: csökkentsük a fényerőt annyira, ami még kellemes a szemünknek. Ezt a Vezérlőpult/Hardver és hang/Energiagazdálkodási lehetőségek/ Kijelző fényerejének beállítása útvonalat követve tehetjük meg.

Jót tesz akkumulátorunknak, ha kerüljük a multimédiás szoftverek használatát, illetve – ha nincs rá szükség – lenémítjuk a hangszórót. Képernyővédőt sem kell használnunk, tovább fogja bírni nélküle a notebookunk.

Nem mindegy, hogy alvó üzemmódot vagy hibernálást választunk. Az előbbinél a számítógép ugyan lekapcsolja a merevlemezt és a kijelzőt, azonban a memória aktív marad a CPU lelassulása mellett. Ez azért fogyasztja az energiát. Ezzel szemben a hibernálás során a számítógép elment mindent, majd szépen kikapcsolja magát, így rengeteg energia megtakarítható.

Online tech guru

Bár mostanság ez nem túl aktuális, de nem árt tudni, hogy a túlzott meleg sem tesz jót az aksinak, így ne tegyük ki közvetlen napsugárzásnak, illetve ne hagyjuk az autóban egy forró nyári napon. Ugyan nem tűnik ideillőnek, de a rendszeres szoftverfrissítéssel és a legaktuálisabb illesztőprogramok használatával is növelhetjük az akkuidőt. Ezeket ugyanis úgy tervezték, hogy hatékonyabbak legyenek, és kevesebb energiával is beérjék.

Ha sokat használja a notebookját helyhez kötötten, hálózati feszültségről, akkor vegye ki az akkumulátorát, és tegye hűvös helyre. Egy tipikus lítium-ion akku átlagos élettartama 2-3 év, azonban némi odafigyeléssel ez az időtartam meghosszabbítható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!