Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

A szokásos, mosolygó műsorvezetős tartalom helyett egy, a látogatót megmosolyogtató kódsor jött be szerdán a Médiaszolgáltatás-Támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) honlapján. A hírcsatornává válás óta szerencsétlenkedő M1 által tematizált napokban ebből is hír lett, és sok kérdés felmerült. Milyen rendszer van a honlap mögött? Mit hibázhatott az MTVA? Mekkora idétlenség, ha ilyen könnyen feltörhető egy 80 milliárdból gazdálkodó szervezet honlapja?

Közel három éve, egy ingyenes dizájnsablon nem egészen jogszerű használata kapcsán kapott először nagyobb nyilvánosságot, hogy az MTVA a Joomla keretrendszerre építette honlapját. Az MTVA-oldal a héten újból téma, ám ezúttal nem sablonhasználati, hanem biztonsági szempontból, szerdán ugyanis összeomlott, vagy meghekkelték. Alapvetően két kérdés merült fel: Szabad-e egy ingyenes rendszerrel “bohóckodni” egy ilyen kaliberű szervezet honlapja esetén? Elég biztonságos-e a Joomla?

MTVA

Hol van itt a kaliber?

Érdemes tisztázni, hogy a fenti két kérdés valóban két külön kérdés. Sőt már az első kérdésben is van néhány másik. Milyen kaliberű szervezet az MTVA? És mi van a honlapján? Bár egy 80 milliárdból gazdálkodó állami monstrumról beszélünk, maga az MTVA és amit szervezeti honlapján nyújtani tud, nos, az tulajdonképpen jelentéktelen. Nem az állami tévé- és rádiócsatornák nyilvános archívumát tartalmazó MédiaKlikkről, nem az állami média központi híroldaláról, és még csak nem is az állami hírügynökség oldaláról van szó – az MTVA oldala tulajdonképpen egy kibővített sajtószoba, ahol csak néhány olyan információ van felsorolva, ami ebben a formában és helyről keveseket érdekel.

Ilyen értelemben pedig egyáltalán nem fontos a kérdés, hogy szabad-e Joomlát használnia egy ilyen kaliberű szervezet honlapján: az mtva.hu annyira kis kaliberű, hogy tulajdonképpen az vetne fel inkább kérdéseket, ha egy belső munkatársak által gyúrogatott ingyenes rendszer helyett egy saját fejlesztésű (drágább) megoldást használnának hozzá.

Az MTVA honlapja: ha működik, akkor sincs rajta túl sok érdekes
MTVA

Az ingyenes biztonság illúziója

Bár a második kérdésnek – biztonságos-e a Joomla – a fentiek fényében kicsit kisebb a jelentősége, azért érdemes ezt is megvizsgálni. A Joomla a WordPress után a második legnépszerűbb tartalomkezelő rendszer (content management system, CMS). Egy olyan szoftvercsomag, amelynek telepítéséhez viszonylag alacsony hozzáértés szükséges: az átlagos informatikai tudáson felül csak néhány órányi értő olvasás szükséges, és bárki feltelepítheti, miután egy sok funkcióval rendelkező – ráadásul előre elkészített modulokkal egyszerűen bővíthető tudású és megjelenésű – saját honlapja lehet.

A Joomla alapvetően ingyenes, azaz a keretrendszert bárki ingyen használhatja, emellett pedig a dizájnt meghatározó sablonok és a plusz funkcionalitást biztosító beépülő modulok egy része is ingyenes vagy néhány dollárból beszerezhető.

Az “alapvetően ingyenes” kifejezésből azonban nem csak a második szó fontos. Ha valaki egy kicsit komolyabb honlapot szeretne, amely stabilitása számára fokozottan fontos, akkor, mint mindenre, a Joomla-alapú honlapra is pénzt kell költeni. Egyrészt a karbantartásra, másrészt pedig éppen a biztonságra. Az alaprendszert átlagosan 36 naponta frissítik – a legutóbbi verzió február 22-én jött ki –, ezt valakinek telepítenie kell, majd hozzáigazítani a frissítések hatására időnként működésképtelenné váló biztonsági vonatkozásokat és átnézni a szerveroldalról is.

Joomlahost

Bárki feltöri?

A nagy közös rendszernek ugyanaz az előnye, mint a hátránya. A Joomla-rendszerekben jártas szakember bármelyik Joomla-alapú honlap üzemeltetésével elboldogul, hiszen a szájtok “ugyanazon a nyelven beszélnek” – ugyanez igaz viszont akkor is, ha valaki támadó céllal közelít.

Egy Joomla-alapú honlap stabilitásának és a biztonságának megteremtése és fenntartása tehát pénzbe kerül, ezt egy ingyenes rendszer esetében sem lehet teljesen megúszni. Ha ez megvan, tehát valaki megfelelő szakemberekkel üzemelteti a Joomla-alapú honlapját, akkor jó esély van arra is, hogy a szakmai fórumokban felmerülő biztonsági réseket be tudja tömni, vagy legalábbis valamilyen szerveres biztonsági megoldással átmenetileg kiiktatni, amíg megérkezik rá a hivatalos, keretrendszerszintű javítás.

Tehát a kérdés: biztonságos-e a Joomla?

Ha a fentiek fényében még nem egészen egyértelmű a válasz, akkor most konkretizáljuk: nem igaz, hogy a Joomla egy szemétdombra való tartalomkezelő rendszer, amit csak keveseket érdeklő személyes weboldalakhoz érdemes használni. Ennek bizonyítására általában a Harvard Egyetemhez tartozó Joomla-alapú honlapokat szokták felhozni, de talán sokkal beszédesebb az is, hogy a Citibank sem félt erre építeni belső kommunikációs (intranet) rendszerét. Ezeknél az MTVA honlapja sokkal kevésbé érdekes/fontos, azzal tehát biztosan nincs baj, hogy a Joomlát használják hozzá.

Hogy milyen felkészültségű szakemberekkel biztosítják a stabil működést, az már inkább lehet kérdés – tehát az MTVA-s mindennapi konkrétumok inkább állhatnak a szerdai összeomlás mögött, mint az alaprendszer és annak kiválasztása. És hogy 80 milliárdból nem lehetne esetleg erre is többet költeni? A kérdés jó, de a cikk elején tárgyalt jelentéktelenség fényében nincs rá túlságosan határozott válasz: lehetni lehetne, de nem biztos, hogy indokolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!