szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár egyelőre csak korai szakaszában van az alábbi „origami robot”, néhány év múlva sokszor bevetésre kerülhet, ha mondjuk egy gombelemet nyelt le egy gyerek.

Egyre gyakoribb, hogy gombelemet nyelnek le gyerekek, és míg egy másik, hasonló nagyságú tárgy nem okoz gondot, amíg az emésztőrendszerben tartózkodik, az elemek komoly roncsolódást idézhetnek elő a nyelőcsőben, a gyomorban, a belekben. Gyors segítség lehet majd ilyenkor az – egyelőre még fejlesztés alatt álló – parányi „origami robot”, amelyik az emésztőrendszerben teljesíti küldetését.

A robotot a Massachusettsi Technológiai Intézetben (MIT) fejlesztették ki a Sheffieldi Egyetem és a Tokiói Műszaki Egyetem munkatársaival együtt. Az összehajtogatott állapotban lévő robotot egy jégtabletta belsejébe zárva juttatják el a gyomorba. Amint feloldódik a jég, a robot kicsomagolja magát, eléri végleges méretét, és cikkázó mozgásba kezd a testen kívüli mágneses térrel történő vezérlésnek megfelelően. Ezzel a mozgással képes megragadni az elemet, és vele együtt távozni a szervezetből.

MIT

A robotot egyelőre csak szimulált nyelőcsőben és gyomorban tesztelték, most az állatkísérletek következnek. A kutatók szerint 6-8 éven belül a napi klinikai gyakorlatba kerülhet az origami robot. Továbbfejlesztve pedig akár gyógyszereket is bejuttathat majd célzottan az emésztőrendszerbe, illetve kisebb beavatkozásokat is végrehajthat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!