Intel-rémálom: előrendelhetők az AMD új, nagyteljesítményű CPU-i

A régóta várt AMD Ryzen chip (amely egyébként januárban mutatkozott be a CES-en) már előrendelhető, március elejétől pedig meg is vásárolható.

  • hvg.hu hvg.hu
Intel-rémálom: előrendelhetők az AMD új, nagyteljesítményű CPU-i

Elvileg március 2-tól (a tesztek nyilvánosságra hozatalának dátumától) kapható az AMD egyik új chipje, és remélhetőleg addig marad is belőle, ugyanis már számos helyen (pl. Amazon, BestBuy) előrendelhető.

Amint arról a hwsw is beszámolt, a Ryzen-család három modell jelenik majd meg (a gyártó a 7-es, 5-ös és 3-as számot használja, de ezek a számok nincsenek összefüggésben a magok számával). A frissen bejelentett három modell a csúcskategóriát képviselő 7-es számozás alá tartozik, egyaránt nyolc magot, 16 végrehajtószálat és 20 MB-nyi gyorsítótárat kínálnak. Az órajelekben, a TDP mutatókban és az egymagos extraturbót jelentő XFR-támogatásban van közöttük különbség.

Twitter/AMD

Az új processzort egyébként 4 év alatt, két millió munkaórát beleölve az alapoktól tervezték újjá. Fontos és nagy változás, hogy az egységnyi órajel alatt végzett műveletek száma (IPC) 52 százalékkal javult, és bizony ez már komoly fejfájást okozhat az Intelnek, különösen annak fényében, hogy az új processzorok még olcsóbbak (a teljes árlista itt található) és energiatakarékosabbak lehetnek az Intel megfelelő CPU-inál.

A hat- és négymagos (nyolc szálas) Ryzen 5 és 3 modellek a második negyedévben érkezhetnek. A hwsw az Intel várható ellenlépésén is eltöprengett, és arra jutottak, hogy egy új mikroarchitektúra híján órajel-emelésben és/vagy árcsökkentésben találhatják meg a jó választ, de az is előfordulhat, hogy versenyellenes módszereket vetnek be.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.