szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kamerát visel hamarosan minden izraeli rendőr, mert kiderült, hogy kevesebb a panasz a kamerával felszerelt rendőrök ellen – értesült a helyi Háárec című lap.

Már az idei év közepétől a szolgálatban lévő rendőrök felszerelése közé tartozik majd a testükön hordott kamera, miután egy hosszan tartó kísérlet bebizonyította, hogy jelentősen pozitív hatást lehet elérni segítségével a nagyközönséggel való viselkedésben és a bíróságok bizonyítási eljárásaiban. A Háárec beszámolója szerint a kísérletben részt vevő rendőrőrsökön negyedével kevesebb panaszt emeltek a többi poszthoz képest a rendfenntartókkal szemben. A rendőrtisztek is elégedettek voltak a kamerákkal a próba idején, mert előnyösen változtatta meg beosztottjaik hozzáállását.

A már régebben kamerával felszerelt rendőröknél az is kiderült, hogy akkor volt a legnagyobb hatással a filmezés, ha az érintettek tudtak róla, hogy rögzítik a történéseket. Összesen százharmincnyolcan, négy rendőrállomás forgalmi rendőrei és járőrei, valamint a Negev-sivatag és Jeruzsálem vidékének rendfenntartói vettek részt az előzetes kísérletben 2016 augusztusa és 2017 januárja között. Összesen 5245 videófelvételt rögzítettek a "bekamerázott" közrendőrök, ebből 379 esetben gyanúsítottakat vettek őrizetbe. Húsz felvételt később felhasznált az ügyészség a bírósági eljárásoknál.

A kamerás kísérlet előtt az derült ki egy közvélemény-kutatásból, hogy a megkérdezett izraelieknek csak kevesebb mint a fele bízott meg körzetének rendőrségében. Viszont egy újabb felmérés szerint bizalmuk ötvenhat százalékkal növekedett, amikor a kamerás rendőrökkel találkoztak.

Maguk a rendőrök arról számoltak be, hogy kamerákkal felszerelve jobban ellenőrzésük alatt tudták tartani az eseményeket, jobban értették azokat a helyzeteket, ahová kihívták őket, és gyorsabban sikerült megoldaniuk a problémákat. Elismerték, hogy "bekamerázva" jobban figyeltek saját szavaikra és viselkedésükre, magabiztosabbak is voltak, ami tükröződött a felvételeken. Különösen éjjel, amikor nem lehetett látni a kamerákat, eredményesebben dolgoztak, ha tájékoztatták az érintetteket a készülő videófelvételekről.

Hasonló megoldást alkalmaznak már néhány német és brit rendőrnél is, úgy látszik tehát, hogy nemzetközi szinten is egyre erősebb trendről beszélhetünk. Érdekesség, hogy a brit szabályok szerint a helyszínen lévő áldozat kérheti a kamera kikapcsolását, de az elkövető nem.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!