Videó: 500 telefon, 350 ezer SIM kártya – így működik egy illegális Facebook-lájkfarm
A Thaiföldön lebukott három kínai férfi havonta mintegy 1,2 millió forintnak megfelelő összeget keresett azzal, hogy a mobiltelefonokról kamu lájkokat és megtekintéseket generált.
hvg.hu
Alig egy hónapja közölt egy igen érdekes jelentést a White Ops nevű kiberbiztonsági cég, amely szerint az internetes forgalom mintegy 20 százalékát nem a felhasználók, hanem a mesterségesen generált, illegális kattintások adják. Ezeknek köszönhetően nő meg egyik napról a másikra gyorsan a lájkok és a követők száma, a hirdetési bevételekből élő oldalak pedig nagyot szakíthatnak ezek működésével. Hogy honnan is érkezik egy ilyen generált kattintás, azt most a thaiföldi rendőrségnek köszönhetően mi is láthatjuk.
Az egyenruhások egy hete a kambodzsai határhoz közel ütöttek rajta egy bérelt lakáson, ahol három kínai férfi üzemeltette az igen szépen fialó kattintásgenerátorát. A thaiföldi rendőrök több mint 500 okostelefont, mintegy 350 ezer(!) SIM kártyát, 21 kártyaolvasót és kilenc számítógépet találtak a lakásban. A telefonok mindegyikét számítógépre kötötték, így vezérelve azok működését.
A Motherboard beszámolója szerint a csalók kifejezetten a kínai WeChat nevű közösségi plattformra szakosodva dolgoztak, havonta mintegy 1,2 millió forintnak megfelelő összegért. A WeChatnek egyébként mintegy 880 millió aktív felhasználója van havonta, de hogy a lájkok közül mennyi lehet a hamis, azt egyelőre nem lehet tudni. A The Bejinger egy 2015-ös beszámolója szerint azonban meglepően könnyű a lájkokat és a megtekintéseket manipulálni a platformon.
A most lebuktatott három kínai férfi valószínűleg pénzbüntetéssel ússza meg a dolgot, mielőtt kitoloncolnák őket Kínába.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.