Ígéretes kísérletet folytatnak a kaliforniai egyetem kutatói: elviekben röntgenszemmel ruháznák fel a drónokat.
hvg.hu
A Kaliforniai Egyetem kutatói kétdrónos rendszerrel kísérleteznek. A drónpár együttműködésének gyümölcse egy részletes kép olyan helyről, amelyet átláthatatlan fal vesz körül, és egyik eszköz sincs a fal mögött.
Az úgynevezett megvalósíthatósági kísérletben négy téglafallal határolt objektum egyik oldalán repült az egyik drón, vele átellenben a másik. Az előbbi wifijeleket küldött, míg a párja azt mérte, mennyire csökkent a hozzá elérkező jelek erőssége. A mért adatokból egy algoritmus létrehozta a falon belüli objektumok elhelyezkedésének 3D-s modelljét. Bár ez a modell nem volt 100 százalékban pontos, de elég jól ábrázolta, mi van a fal mögött. Ráadásul az eredmény már viszonylag kis számú mérésből megszületett, és csak olyan technológiákat használtak, amelyek a mai egyszerűbb drónokban is megtalálhatók.
YouTube/Mostofi Lab
Bár az ötlet nem új, hogy wifijelekkel tapogassák le a "láthatatlant", a drónok ilyesfajta bevetése újabb lehetőségeket kínálhat például a katasztrófa-elhárítás vagy a régészet számára, vagy akár meglévő épületek, objektumok állapotának felméréséhez.
Egyre több a vendégmunkás, miközben a hazai munkaerő-tartalék – a kormány ígéretével szemben – nem apad. A tartaléksereg aligha aktivizálható, nagyszámú új munkahely pedig nem keletkezik.