szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

"A világ ura" lesz az az ország, amelyik elsőségre tesz szert a mesterséges intelligencia kifejlesztése terén – mondta Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök a veszélyekről és a jövő háborújáról is nyilatkozott.

Nagyon nem lenne kívánatos, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos monopólium konkrétan valakinek a kezében összpontosuljon – adott hangot tőle ritkán hallható demokráciaféltésének Vlagyimir Putyin orosz elnök a jaroszlavli Projektorija elnevezésű tudományos-technikai diákfórumon. "A mesterséges intelligencia nemcsak Oroszország jövője, hanem az egész emberiség jövője. Kolosszális lehetőségek és nehezen előre jelezhető fenyegetések rejlenek benne" – fogalmazott az orosz vezető.

Putyin hangsúlyozta, hogy ha Oroszország élre tör ezen a területen, akkor "meg is fogja osztani az egész világgal ezt a technológiát, ahogy ma is megosztjuk az atomtechnológiát". Az orosz elnök szerint azonban aktívan dolgozniuk kell rajta már ma, ha végül nem akarnak a sor végére kerülni.

Az orosz elnök arra is kitért, hogy szerinte a jövő háborúit drónok fogják megvívni, és "ha az egyik fél drónjai legyőzik a másikéit, nem marad más választás, mint a megadás".

A mesterséges intelligencia kapcsán több elismert vizionárius és tudós is határozott figyelmeztetéseket tett. A világ egyik legokosabb (ha nem a legokosabb) embereként számon tartott Stephen Hawking szerint ha nem vigyáz az emberiség, akkor olyasmi történhet velünk, mint a Mátrix és a Terminátor című filmekben. Elon Musk pedig úgy látja, meg kell tanulunk valahogy közvetlen kommunikációba lépni a gépekkel, vagy azt kockáztatjuk, hogy amikor már elég fejlettek lesznek, irreleváns tényezővé válik számukra az emberiség. Elon Musk szerint ha nem leszünk készen, a robotok úgy törölhetik el az emberiséget, mint valami ócska spamet. Az üzletember szerint az a baj, hogy amíg a robotok nem indulnak ámokfutásra, nehezen mozdul a közvélemény és a politika. Musk szerint ha arra várunk, hogy valami komoly bajra reagálva lépjenek a kormányok, akkor biztos, hogy el fogunk késni.

Az egyik legelismertebb jövőkutató, Ray Kurzweil inkább a pozitív forgatókönyvről elmélkedik. Úgy véli, hogy a gépek fejlődése hozzájárul az emberiség képességeinek kiterjesztéséhez. Sőt, Kurzweil szerint a technológia fejlődése pár éven belül elvezethet az örök élethez. A pozitív hatást egyébként az aggódók sem zárják ki, ám Stephen Hawking szerint például ehhez nem ártana egy világkormányt létrehozni. Arról nem szólnak a hírek, hogy erről mit gondol az orosz elnök.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!