szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyjából 64 ezer lakos közül senki nem halt meg abban az amerikai megyében, ahol időben nyomtak rá a vészjelzés leadása gombra a hatóságok. Ezt a kiváló mutatót azzal együtt sikerült elérnie az észak-kaliforniai megyének, hogy a szomszédos területek mindegyikén szedett áldozatokat a pusztító erdőtűz. Igaz, ott nem is küldték ki a speciális üzenetet.

Telefonjuk csipogására ébredtek múlt hétfőn hajnali 2 órakor az észak-kaliforniai Lake megye lakói. Azok is, akiknek estére le volt némítva a telefonjuk: készülékükre ugyanis olyan üzenet érkezett, amely felülír minden hangbeállítást. A lakosság evakuálása mellett döntő seriffhivatalból küldték ki a speciális üzenetet, mert úgy érezték, a megyei polgárait közvetlen veszély fenyegeti az azóta is pusztító erdőtűz miatt.

A szomszédos Sonoma megyében úgy döntöttek az illetékesek, hogy nem küldik ki az AMBER nevű értesítési rendszer hatósági vészjelzést, mondván az könnyen pánikot okozhat, a fejvesztve menekülő lakosság miatt esetleg dugók alakulhatnak ki az utakon, ahol a mentőcsapatok közlekednek. Ezért csak a Nixle és a SoCoAlert nevű megoldásokat használták, melyekkel két probléma is van. Egyrészt míg az AMBER-üzeneteket mindenki megkapja, aki az adott területen tartózkodik, a többit csak az, aki feliratkozott az értesítésekre. Másrészt ezek csak sima üzenetben érkeznek, tehát aki estére lehalkította a telefonját, az csak reggel látta az azonnali evakuálásról szóló üzenetet.

Bár az összefüggés feltehetően nem ennyire egyszerű, illetve a tűz sem egyformán érinti a környéket, de érdekes adatra mutat rá a The Washington Post tudósítása. A pusztító tűz miatt 36-an haltak meg a környéken lévő öt megyében. Mindegyik haláleset Sonomában, illetve abban a másik három megyében történt, ahol a hatóságok nem küldték ki a speciális riasztást a nyugodtan alvó lakosságnak. Az éjszakai pihenés csendjét a speciális szöveges üzenettel hajnal 2-kor megtörő Lake megyében egyetlen halálesetet sem okozott a tűzvész.

A vészjelző üzenet kapcsán itthon elsőként az a bizonyos – mondhatni, instant legendává avanzsált, majd rögtön viccbe fulladt, vitatott hatékonyságú – belügyminisztériumi sms jut az ember eszébe, melyet még 2013 március közepén, a hókáosz közepén küldtek ki a hatóságok.

A mobilszolgáltatókkal való egyezkedés után, hagyományos sms-ben levezényelt riasztásnál jóval profibb módszerek is léteznek, ahogy az amerikai példa különleges, minden körülmények között bejelző vészüzenete is mutatja. A helyzetnek azonban még az Egyesült Államokban sincsenek mindenhol a magaslatán – ez is látszik az észak-kaliforniai példákból. De más országokban sem működik igazán profin a dolog, köztük Magyarországon sem. Itthon az OLGI és a VÉSZ a két talán leghasználhatóbb riasztási rendszer – igaz, ez utóbbit mindenkinek magának kell letöltenie telefonjára. Itt olvashat a hazai megoldásokról.

Ha értesülni szeretne az új riasztási lehetőségekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!