szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt időszakban több, korábban a Facebooknál fontos szerepet betöltő ember is úgy nyilatkozott, hogy a közösségi oldal(ak) negatívan hat(nak) a társadalmunkra. A Facebook most egy kutatásra támaszkodva igyekszik bebizonyítani, hogy valójban rajtunk múlik, hogyan hat ránk a közösségi oldal.

A közösségi oldalak körül folyamatos a vita, hogy áldás-e a létezésük, mert közelebb hozza az embereket egymáshoz, vagy átok, ami képes tönkretenni a társadalmat. Ezzel kapcsolatban Sean Parker nemrég kemény szavakkal kritizálta a Facebookot, majd jött a Facebook egykori növekedésért felelős alelnöke, aki szerint az ilyen és ehhez hasonló oldalak valóban tönkreteszik a társadalmunkat. A Facebook azonban nem hagyta annyiban a dolgot.

Zuckerbergék a korábbi vádakra reagálva írtak egy blogbejegyzést, amiben azt próbálják meg elmagyarázni, hogyan befolyásolja a Facebook a felhasználók "érzéseit". David Ginsberg, a közösségi oldal kutatási igazgatója, valamint Moira Burke kutató szerint mindez attól függ, hogyan használjuk a Facebookot.

AFP / Gerard Julien

A két szakember a televíziózáshoz hasonlította a közösségi oldalt. Szerintük ahogy ott lehetőségük van az embereknek arra, hogy a nekik nem tetsző műsorokat elkapcsolják, úgy a Facebook üzenőfalán is választhatnak, hogy egy nekik nem tetsző tartalom felett átgörgetnek vagy lekattintják, esetleg kommentelnek is hozzá. Ginsberg és Burke szerint ugyanakkor a Facebook passzív használatának negatív hatása van, míg az aktív használata (kommentelés, tartalmak lekattintása) pozitívan hat a felhasználóra. Persze tegyük gyorsan hozzá: a közösségi oldal számára éppen ez, az aktív használat járul leginkább hozzá a profitgeneráláshoz.

Hogy mi az igazság, azt persze igen nehéz megítélni. A Facebook a Carnegie Mellon Egyetemmel közös kutatásában arra jutott, hogy a kommentelés, üzenetküldés és más interakciók csökkentik a magányosság érzését és a depressziót, míg egy másik kutatás szerint azok, akik naponta 10 percig olvasgatnak a Facebookon, sokkal rosszabb kedvűek, mint azok, akik posztolnak vagy a barátaikkal beszélgetnek (szintén a Facebookon).

Pixabay / geralt

Ginsberg és Burke szerint a negatív érzésünk a mások posztjainak olvasásával, valamint azzal lehet összefüggésben, hogy eközben összehasonlítjuk magunkat az illetővel. Ráadásul minél több időt internetezünk vagy facebookozunk, annál jobban nőhet az elszigeteltség érzése.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!