szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy brit egyetemista egy "sima", elektronikai áruházakban is kapható fényképezőgéppel fényképezett le egy fényesen ragyogó stronciumatomot, ami így nem is túl erős nagyítással már szabad szemmel is látható.

Első ránézésre azt gondolná az ember, hogy porszemet lát, vagy hogy pixelhibás kamerával készítették az alábbi fotót, ám a valóság ennél sokkal izgalmasabb. David Nadlinger, az Oxfordi Egyetem fizikus hallgatója ugyanis egy ioncsapdába ejtett stronciumatomot fotózott le, ami olyan nagy eredmény, hogy rögtön meg is nyert vele egy fotópályázatot.

A stroncium atomja rendkívül kicsi, alig 0,25 nanométeres, ami azt jelenti, hogy egy vörösvértestben 28 ezerszer férne el minden különösebb probléma nélkül. Ennek tudatában valóban lenyűgöző, hogy szabad szemmel is láthatjuk a picike pontot, és rögtön érthető, miért ért ez a kép első helyezést.

Oxfordi Egyetem / David Nadlinger

A dolog igazi különlegessége, hogy mindezt egy teljesen hétköznapi fényképezőgéppel rögzítette. (Egész pontosan egy Canon 5D Mark II-vel, aminek hazai ára nagyjából 500 ezer forintnál kezdődik.) A LiveScience beszámolója szerint az ioncsapdába ejtett stronciumot Nadlinger lézerfénnyel világította meg, ami miatt az atom "világítani kezdett". Amikor azonban a kék fény egy speciális hullámhosszával világít, az atom sokkal nagyobbnak tűnik, mint amekkora a valóságban.

Oxfordi Egyetem / David Nadlinger

A kép elkészültében emellett ugyanaz a jelenség segített, mint amit az éjszakai égboltra felnézve is tapasztalhatunk. Amikor a csillagokat látjuk, nagyon fényesnek és nagynak tűnnek, holott (a távolság miatt) jóval kisebbek, csak a szemünk nem tudja rendesen feldolgozni az információt.

Ahhoz, hogy az ioncsapdában el tudják fogni a stronciumot, először kationná (pozitív töltésű ionná) kellett alakítani. Ezután lehet a négy tűből álló ioncsapdában fogságba ejteni az atomot, amelyek keresztben helyezkednek el és elektromosságot bocsátanak ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!