szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Visszaélésre adhat okot, ha a kormányzat dönti el, mi számít álhírnek – viszont az sem túl szerencsés, ha egy kormány egyáltalán nem veszi komolyan a netszerte egyre gyakrabban feltűnő kamuhírek problémáját.

A téma szakértői szerint az online terhedő álhírek elleni harc leghatékonyabb fegyvere nem a rövid távú érdekeket figyelembe vevő állami szabályozás – azaz a gyakran kártékonyságba fulladó tiltás, cenzúrázás és büntetés –, hanem az oktatás és a kritikus gondolkodás fejlesztése. Ezzel együtt a világ kormányai egyre másra vezetnek be ezzel kapcsolatos intézkedéseket.

A városi legendák mögötti igazság felderítésére szakosodott Urban Legends blog több ország esetében is kigyűjtötte, hol mit próbálnak tenni az álhírek ellen. Dél-Koreában például nem csak törvényt hoztak, hanem ráálltak a betartatására is: két hónap alatt 500 eljárás indult a kamuhírek terjesztői ellen. Írországban 5 év börtönt helyeztek kilátásba minden olyan tevékenységre, amelyben hamis profilokkal próbálnak tömeges politikai manipulációt elérni.

Persze több más ötlet is felmerült már a világ kormányaiban, tovább csemegézhet az Urban Legends blog bejegyzésében.

Ha kíváncsi rá, melyik oldalak verik át rendszeresen, fussa át a listánkat: weboldalak, melyeknek soha ne higgyen el semmit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!