szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy svájci kutatás szerint jobban jár, ha mézzel és teával kúrálja magát.

Nincs bizonyíték arra, hogy a patikákban kapható köptetőszerek és köhögés elleni gyógyszerek valóban hatásosak lennének – derül ki egy új kutatásból. A svájci University of Basel kutatói szerint ezek a készítmények nagyjából olyan hatásfokkal működnek, mintha csak placebót szednének a betegek: nem gyorsítják fel a beteg gyógyulását, de még csak a rossz közérzeten sem segítenek érdemben – írja az Independent.

Dr. Benjamin Speich, a kutatás vezetője szerint a köhögéssel járó betegségek az esetek többségében maguktól elmúlnak, nem szükséges ehhez külön készítményeket használni. Sőt, a kutatás során 7-ből 1 páciens nemhogy nem lett jobban, de állapota rosszabbodott, miután köptetőt kezdett szedni.

A kutatók szerint a köptetőknek számos mellékhatása van: a készítmények használata a kutatásban részt vevő páciensek 14 százalékánál okozott fejfájást, mellkasi fájdalmat, de az is előfordult, hogy a betegek sokkal csúnyábban kezdtek köhögni a köptetők szedése után. A kutatók arra jutottak, hogy a beteg akkor jár a legjobban, ha türelmesen kivárja, míg a köhögés elmúlik – ez alól persze kivételt jelentenek a súlyos, fulladással járó esetek, ilyenkor természetesen jobb orvoshoz fordulni. Ha valakit nagyon zavar a hurutos vagy száraz köhögés, a kutatók szerint érdemesebb a jól bevált mézzel és meleg teával kúrálni magunkat, ezeknek ugyanis semmilyen mellékhatásuk nincs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!