szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Éjszakára kikapcsolt mobil, teljesen levett fényerő, bezárt alkalmazások – így próbálnak meg spórolni a mobiltelefon akkumulátorával azok a menekültek, akik hónapok óta várják, hogy beengedjék őket Magyarországra.

Aki túrázott már életében – akár itthon, akár külföldön – az pontosan tudja, hogy két dolog számít igazán: hogy minél kevesebb terhet kelljen magunkkal cipelni, az okostelefonunk pedig soha ne merüljön le. Érthető, hiszen az egyetlen kapcsolatot a külvilággal a mobil jelentheti: ez segít, hogy ne tévedjünk el, ezen keresztül tudunk segítséget hívni vagy épp hazaüzenni, hogy jól vagyunk. Minél hosszabb a túra és minél több olyan területet érint, ami számunkra ismeretlen, a feltöltött akkumulátor annál többet ér. A menekülteknél sincs ez másként, a különbség "csak" annyi, hogy ők nem túrázni indultak el otthonról, így számukra a működő mobil szó szerint az életet jelentheti.

A TechCrunch újságírója nemrég Szerbiában járt, alig másfél kilométerre a magyar határtól – ott, ahol a menekültek egy elhagyatott épületben húzták meg magukat. Tapasztalataik szerint számukra egyetlen kapcsolatot családjukkal és ismerőseikkel az okostelefon jelenti, ráadásul annak segítségével is tájékozódnak, így nem csoda, hogy nagyon vigyáznak rá. Nincs készülék, amin ne lenne olyan alkalmazás, ami az akkumulátorral segít spórolni, miközben egymást figyelmeztetik arra, hogy minden alkalmazást zárjanak be, nehogy idő előtt lemerüljön a mobil. Eközben az önkéntesek az autókba való akkumulátorokkal igyekeznek segíteni nekik, amelyen keresztül tölthetik a készüléket.

A Pakiszántból elmenekült Nashid Párizsban élő unokatestvéréhez igyekszik. Szerinte egy ilyen helyzetben a legfontosabb, hogy a mobil ne merüljön le. Mivel nem tudják előre, hogy az önkéntesek segítségével mikor jutnak újra energiához, így ahol lehet, spórolnak vele: éjszakára kikapcsolják, napközben pedig a lehető legalacsonyabb fényerővel használják a telefonjukat. Nashid szerint ha lemerül a mobil, kiveszi belőle az akkumulátort, majd elkezdi rázni – ez további néhány percre elegendő töltöttséget biztosít neki.

Van, aki hónapok óta vár arra, hogy beléphessen Magyarországra.
Fazekas István

A pakisztáni férfi nyolc hónapja vár arra, hogy belépjen Magyarországra. A TechCrunch-nak azt mondta: a bejutás nem könnyű, a visszaérkezők elmondása alapján ugyanis a legtöbbjüket többször megverik és visszatoloncolják Szerbiába, mielőtt belépnének Magyarország területére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!