Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Néhány ezer forinttal, rosszabb esetben milliókkal is megrövidíthetik áldozataikat azok az internetes szélhámosok, akik elsősorban a magányos, barátra vagy társra vágyó nőket célozzák. Mutatunk egy beállítást, amit még ma érdemes bekapcsolnia a Facebookon, hogy esélye se legyen a csalóknak.
„Mit akar tőlem az amerikai hadsereg?” – értetlenkedik olvasónk annak kapcsán, hogy „a sokadik katonai egyenruhás admirális” jelöli be ismerősnek Facebookon, de most már az egyik Messengerre is merészkedett. „Odáig értem, hogy fake profile, de egyébként ez mire jó?”
Ahogy az ehhez hasonló kérdések, úgy a válaszok sem számítanak újnak – hívta fel figyelmünket Marinov Iván, az Urbanlegends.hu évek óta városi legendákat kutató szakértője. Hasonló esetekre már egy nyolc évvel ezelőtti BBC-cikk is figyelmeztet, melynek egyik megszólalója mit sem sejtve beszélgetésbe elegyedett az interneten jelentkező „amerikai katonával”, aki a jó viszony kiépítése után kisebb összegeket kezdett tőle kérni. Például arra hivatkozva, hogy fia véletlenül megváltoztatta bankkártyája PIN-jét, ezért ahhoz a számlájához most nem fér hozzá, pedig gyorsan szüksége lenne egy kis pénzre. Később a közüzemi számlák kifizetésével akadt gondja, majd a fia tandíjához kellett egy kis segítség. A nő végül több mint 100 ezer fontot, azaz 37 millió forintot utalt át így a csalónak. (Ami bár brit viszonyok közt is soknak számít, de nem annyira, mint idehaza.)
Az egészen hihetetlennek hangzó történet az elmúlt években rengeteg emberrel megesett. Az Amerikai Hadsereg Bűnügyi Nyomozó Különítményénél (CID) havonta százával jelentkeznek az áldozatok, akik változatos összegeket fizettek a profilokat üzemeltető csalóknak. Akik nem véletlenül láttatják magukat amerikai katonának: így megbízhatóbbnak tűnnek, mint a már lejáratott „nigériai hercegek”. A Facebookon lelkes felhasználók – akik talán egyúttal dühös áldozatok is – külön gyűjtőoldalt hoztak létre a csaló profilok bemutatására. A 2013 óta üzemelő Military Romance Scams oldalt böngészve hamar megérti az ember, hogyan is dőlhetnek be havonta százával az emberek az ilyesminek. A csalók katonai profiljai profin vannak felépítve, kérésre pedig akár katonai azonosítójuk fotóját is el tudják küldeni.
A seregbéli helyzet már annyira elfajult, hogy a CID hosszan taglalja a romantikus átverést, és arra figyelmeztet mindenkit: soha ne küldjön pénzt valakinek, aki azt állítja magáról, hogy amerikai katona.
A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) internetes csalásokkal foglalkozó részlegének (IC3) néhány évvel ezelőtti adatai szerint az úgynevezett romantikus átverés az egyik leggyakrabban jelentett csalástípusa volt. Aztán népszerűsége mintha alábbhagyott volna, de idén nyáron ismét megszaporodtak a hasonló esetek. Erre utal az is, hogy augusztusban az Egyesült Államok Budapesti Nagykövetsége is kiadott egy figyelmeztetést ezzel kapcsolatban. A nagykövetség szerint az alábbiak számítanak gyanús jelnek.
„És hogy lehet megállítani? Nyilván törlöm, blokkolom, de mindig új ellentengernagy jelentkezik. Rakjak ki a profilomra egy hatalmas békejelet?” – folytatja a cikk elején idézett olvasónk, akire az elmúlt időben szó szerint rákattantak a katonai profilok a Facebookon. „Az első kettő még vicces volt, de ez kb. az ötödik alkalom...”
Mint látható a közösségi oldalak üzemeltetői hiába kapcsolnak le rendszeresen nagyobb csalóhálózatokat, és hiába vetik be a mesterséges intelligenciára alapuló algoritmusokat, egyelőre nem igazán hatásosan működik a szűrés. Aki már belefutott hasonlóba, annak érdemes az egyes kamuprofilokat letiltania, sőt a Facebooknak jelentenie őket. Aki pedig egyszer s mindenkorra szeretné elérni, hogy ne zaklathassák ilyenekkel, annak van egy jó hírünk: ez viszonylag könnyen megoldható.
Jelentkezzen be a Facebookra, majd kattintson ide, így eljut az adatvédelmi beállításaihoz. A „Hogyan kereshetnek meg és hogyan vehetik fel az emberek a kapcsolatot veled” rész első menüpontja az, hogy „Ki jelölhet téged ismerősnek?” – ezt a beállítást változtassa át arra, hogy „Ismerősök ismerősei”.
Így eléri, hogy még csak ismerősi felkérést se küldhessenek önnek idegenek, csak azok, akik már most visszaigazolt facebookos kapcsolatai az ön egyik ismerősének. Így garantáltan megcsappan majd a spamelési vagy átverési céllal történő jelölések száma.
Persze ahhoz, hogy ez a rendszer igazán jól működjön, be kell tartani valamit: csak olyan ember jelölését igazolja vissza Facebookon, akit valóban ismer – és erre figyelmeztesse ismerőseit is.
Ha van még pár perce saját online biztonságára, akkor azt is javasoljuk: mielőbb állítsa be ezt az 5 dolgot a Facebook-fiókjában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.