Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

A márkanév elején lévő „i” régóta találgatásokra ad okot az iPhone-oknál, de szokás szerint előkerülnek teóriák az egyes modellek névvégződésével kapcsolatban is. Az Apple most (megint) rendet tett, bár némiképp ellentmondva korábbi önmagának.

Előbb az i betű, majd az S betű is érdekessé vált a felhasználók számára: mit akar üzenni egy karakterrel? Nos, legtöbbször semmit – mondta az Engadgetnek a nevezéktan ügyében egyik legilletékesebbnek számító Phil Schiller marketingért felelős alelnök. Nyilatkozatával sajnos csak felerősíti azt a képzetet, hogy a marketingesek mindig azt hitetik el velük, ami éppen érdekükben áll: az iPhone 3GS 2009-es bevezetésekor ugyanis maga Schiller állította, hogy a 3G modell utódjának nevébe toldott „S” a sebességre (speed) utal. 2012-ben Tim Cook az iPhone 4S nevében szereplő S-ről állította azt, hogy a készülékben debütáló Siri digitális asszisztensre utal. 2016-ban pedig szintén Schiller mondta, hogy az iPhone SE jelentése iPhone Special Edition.

Az idei évben is alkalmazott „s” (Xs) viszont már semmit nem jelent, most ezt mondja Schiller. Az Apple-alelnök az Engadgetnek a szeptemberben bejelentett iPhone XR piacra kerülésének apropóján azt nyilatkozta, hogy a termékelnevezésekben szereplő egyes karaktereket nem azért választják, mert azok jelentenének valamit. Meglehetősen önkényesen választják egyiket vagy másikat – hangsúlyozta Schiller, aki ugyanakkor azt is megemlítette, hogy számára mit idéznek fel ezek a karakterek. „Szeretem az autókat és a gyors dolgokat. Az R-t és az S-t pedig olyan sportautók jelölésére szokták használni, melyek valóban nagyon különlegesek.” Itt jegyeznénk meg, hogy a Huawei Mate 20 Pro telefonjának Porschével közösen tervezett kiadását Mate 20 RS-nek hívják. (A tavaszi, szimplán csak Mate RS-nek hívott modell neve magyaros kiejtéssel kétségtelenül szórakoztatóbb volt.)

Az X kivételt jelent, a tavaly kiadott iPhone X modell ugyanis egyértelműen a jubileumra utal. Ennek megállapításához nem kell a marketinghez nyúlnunk, mert a szóban forgó készülék neve nem „iPhone iksz”, hanem „iPhone tíz”. Ennek mintájára egyébként nem iPhone ikszesről, hanem tízesről, iPhone ikszer helyett pedig tízerről beszélhetünk. Bár ezt egyre nehezebb fejben tartani.

És hogy mit jelent az iPhone/iPad/iPod/iMac névben az i betű? A válaszért Steve Jobs 1998-as prezentációjáig kell visszanyúlnunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!