Bradford Parkinson nevét talán kevesen ismerik, ám nagyon sokat köszönhetünk neki egy olyan dolog miatt, amit jó eséllyel ön is használt már. Neki köszönhetjük a modern navigációs rendszert, a GPS-t, ami alapján bárhonnan bárhová képesek vagyunk eljutni, még úgy is, hogy ismeretlen terepen mozgunk. Parkinson az amerikai hadseregnél szolgált, csapatával az 1970-es évek elején dolgozta ki a helymeghatározó rendszert.
A szakember gyerekkorától kezdve nagy térképrajongó volt, így nem csoda, hogy felnőttként is valami olyasmivel akart foglalkozni, aminek köze van ehhez. Az idén már 84 éves férfi a napokban különös kijelentést tett: szerinte az emberek mostanra elvesztették a "térképek olvasásához" szükséges képességüket.

A DailyMailnek nyilatkozó szakember úgy látja, ennek oka, hogy az emberek a tájékozódás terén túlságosan függenek az okostelefonjaiktól és a műholdas GPS-üktől. Ennek fényében talán kissé ironikus, hogy épp a napokban kapta (egykori társaival együtt) meg az egyik legrangosabb brit tudományos kitüntetést, a Queen Elizabeth Prize for Engineering-et, vagyis a mérnököknek járó királyi kitüntetést. Mindezt természetesen a GPS feltalálása miatt.
A szakember úgy látja, hogy a navigációs rendszer sérülékeny is lehet. Elég csak a GPS blokkolókra gondolni, amit elég az autó szivargyújtójába bedugni, és máris egy 500 méteres "buborékot" hoz létre körülötte. Ennek köszönhetően a kocsit nem lehet lekövetni. A baj ugyanakkor az, hogy más GPS-ek jelét is megzavarhatja. Ha például egy repülőtérre hajt be egy olyan kocsi, amiben van ilyen blokkoló, még egy repülőgép GPS-jelét is megzavarhatja.
Persze könnyen lehet, hogy ezzel már nem kell sokáig foglalkoznunk. A britek 2018 novemberében jelentették be, hogy megépítették a GPS-t, amihez már műholdas jel sem kell.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.