szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hosszú évek fejlesztési munkálatai után végre elkészült a szerkezet, ami képes minden pillanatban megmondani a pontos tartózkodási helyünket anélkül, hogy ehhez bármilyen külső jelre szükség lenne.

Épp a napokban írtunk arról, hogy a kínaiak már az 1980-as évek óta dolgoznak azon, hogy az amerikaiak által kifejlesztett helymeghatározó rendszernek, vagy közismertebb nevén a GPS-nek konkurenciát teremtsenek. A BDS (BeiDou Navigation Satellite System) műholdrendszer felállításától már csak egy hajszál választja el a távol-keleti országot, könnyen lehet azonban, hogy egy brit találmány lesöpri a hosszú évtizedek alatt dollármilliárdokért fejlesztett rendszert.

A londoni Imperial College és az M Squared fejlesztőcsapatának – a brit Védelmi Minisztérium (MoD) által nyújtott több millió fontos támogatásból – sikerült kifejlesztenie a világ első kvantumiránytűjét. A szerkezet képes bármilyen helyszínt megtalálni a világon, ráadásul úgy, hogy félrevezetni sem lehet – már csak azért sem, mert egyáltalán nem támaszkodik a műholdakra.

Imperial College

Az eszköz különösen hasznos lehet egy olyan helyzetben, amikor úgy szeretne pontosan navigálni valaki, hogy nem szeretné elárulni a pozícióját. Ilyen lehet például egy katonai egység, hadihajó vagy épp egy titkos szállítmány. A MoD szerint a szerkezet különösen jó szolgálatot tehet az atommeghajtású tengeralattjárókon, amelyeknek lopakodó üzemmódban kell haladniuk, lehetőleg úgy, hogy semmilyen jellel ne árulják el magukat.

Mindez komoly ugrás lehet a GPS-rendszerhez képest. A műholdak jeleit ugyanis bármikor eltéríthetik, a nem hagyományos helyzetekben – magasságokban vagy épp a föld alatt – pedig egyszerűen elveszhet a jel.

A "kvantum gyorsulásmérőnek" nevezett eszköz tulajdonképpen azt méri, hogy az adott tárgy sebessége hogyan változik. Bár hasonlóan pontos gyorsulásmérők a mobilokban is vannak, ezeket azonban állandóan újra kell kalibrálni, és csupán néhány órán át használhatóak navigálásra.

A szerkezet megméri a szinte az abszolút nulla fokra hűtött atomok mozgását, ehhez az M Squared által három éven át fejlesztett egyedi lézert alkalmazzák. Az iránytű működésének lényege, hogy az atomok hullámtulajdonságát az eszköz gyorsulása befolyásolja. Ezt a változást képes a szerkezet pontosan és gyakran lemérni, így ismerve a kiindulási pontot, az eszközzel minden pillanatban meg lehet határozni, hogy épp hol vagyunk.

A szakemberek szerint az eszköz már nemcsak laboratóriumi keretek között létezik, hamarosan kereskedelmi célra is gyárthatják. Persze valószínűleg nem a mobilokban vagy az autókban jelenik majd meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Használ GPS-t a telefonján? Pedig most már lecserélhetné, van jobb rendszer

Szerdán újabb négy Galileo-műholdat bocsátottak fel sikeresen az európai Ariane-5 hordozórakétán a Francia Guyanában található európai űrrepülőtérről. A mostanra 26 műholdat tartalmazó konstellációval az EU globális navigációs műholdrendszere még pontosabb jelet fog biztosítani egy sor fontos szolgáltatás számára.