szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy édesanya még tavaly nyáron vette észre, hogy a gyereke által nézett mese közepén egy férfi sétál be a képbe, és azt magyarázza el, hogyan lehet valaki öngyilkos.

Talán kevesen tudják, de a YouTube-nak van egy gyerekbarát verziója is, a YouTube Kids, ahol a fiatalokra nézve ártalmas tartalmakra a legkevésbé sem számít az ember. Ehhez képest úgy tűnik, ez mégsincs teljesen így, legalábbis ezt állítja a szülők egy csoportja.

A BBC beszámolója szerint a brit Nemzeti Gyermekvédelmi Társaság (National Society for the Prevention of Cruelty to Children, NSPCC) azzal vádolja a YouTube-ot, hogy az nem távolította el a gyerekeknek szánt platformról azokat a (mese) videókat, amelyekben az öngyilkossággal kapcsolatos képsorok is láthatók.

A Google erre úgy reagált, folyamatosan dolgoznak azon, hogy az ilyen jellegű tartalmakat leszedjék az oldalról, ehhez emberi és gépi erőforrást is igénybe vesznek. Hogy ezek a képsorok hogyan kerülhettek bele a gyerekeknek szánt mesékbe, azt egyelőre nem tudni.

A sztori a BuzzFeeden jelent meg először. Egy édesanya azt állította, még tavaly nyáron találkozott ilyen tartalommal. A videóban 4 perc 45 másodpercnél besétált egy férfi, aki a karját kinyújtva magyarázta a gyerekeknek, hogyan végezhetnek magukkal. A felvételt később eltávolították a platformról, azt azonban valaki újra feltöltötte. A CNN-nek később úgy nyilatkozott, gyerekorvosoként egyre több olyan esettel találkozik, ahol a gyerekek öngyilkossági kísérletet hajtanak végre.

Tony Stower, az NSPCC munkatársa szerint a technológiai vállalatok felelősek azért, hogy ilyen tartalmak ne kerülhessenek a gyerekek elé. A szervezet most azt akarja elérni a brit törvényhozásnál, hogy törvényekkel kényszerítsék ki a platformok biztonságát.

A Google legutóbbi átláthatósági jelentése szerint 2018 júliusa és szeptembere között több mint 7 845 000 videót távolítottak el a platformról, 74 százalékukat úgy, hogy azt még senki sem látta.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!