szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már az is ritkán fordul elő, hogy valaki fekete leopárdot kapjon lencsevégre a természetben járva. Az azonban, hogy mindezt fényes nappal sikerüljön megtenni, még kevesebbszer fordul elő.

Nagyon ritka eseménynek lehetett szemtanúja az indiai Tadoba-Andhari Nemzeti Park látogatója Mahárástrában, akinek sikerült viszonylag tűrhető felvételt készítenie a területen csatangoló fekete leopárdról, méghozzá fényes nappal – írja a The New Indian Express. Ugyanitt 2018 májusában láttak utoljára, de akkor is mindössze egyetlen villanásra ilyen állatot. A szakértők úgy vélik, a most megfigyelt ragadozó feltehetően ugyanaz lehet, mint a korábbi példány. A szakértők szerint egy 5 éves példányról lehet szó.

A legtöbb leopárd sárgásbarna, fekete petyekkel. A fekete leopárdot (másik nevén párducot) melanózisos leopárdnak is nevezik a bundáját borító fekete szín miatt. Szakértők szerint a fekete párduc pettyei bizonyos részeken még kivehetők, ám távolról, szabad szemmel már szinte egyáltalán nem láthatók. A melanizmus a leopárdok rendkívül csekély százalékánál jelentkezik.

Az esemény azért is különleges, mert ezeket az állatokat fényes nappal se nagyon látni, éjjel pedig – éppen sötét bundájuk miatt – csaknem lehetetlen küldetés bármelyiket is megörökíteni. Legutóbb Afrikában figyeltek meg fekete leopárdot, igaz, ehhez több mint száz évet kellett várni: ugyanis bár az elmúlt évtizedekben többen jelentették, hogy fekete párducot láttak Kenyában, ezt az 1909-es etiópiai megfigyelés óta nem sikerült jó minőségű felvétellel igazolni.

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján a párduc vagy leopárd (Panthera pardus) a veszélyeztetett állatok között szerepel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!