szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság szerint a Google 10 éven át élt vissza piaci erőfölényével, és gyakorlatilag megfojtott a konkurenciát.

Az Európai Bizottság 1,49 milliárd eurós, vagyis jelenlegi árfolyamon számolva mintegy 466 101 800 000 forintos büntetést szabott ki a Google-re. Az indoklás szerint a kiszabott összeget azért ekkora, mert a cég visszaélt az online hirdetési piacon szerzett fölényével. A döntésnél figyelembe vették a tevékenység időtartamát és súlyosságát is.

Margrethe Vestager, az Európai Unió versenyjogi biztosa szerint a Google olyan szerződéseket kötött a partereivel, ami bebetonozta saját helyzetét, és gyakorlatilag kivonta magát a "versenypiaci nyomás" alól. Az AdSense szolgáltatáson keresztül sikerült elérniük, hogy az elmúlt 10 évben az európai piac mintegy 70 százalékát uralják. Bár ez önmagában még nem eredményezett volna ilyen súlyos bírságot, a Google visszaélése olyan sokáig tartott, hogy az Európai Bizottság a vártnál nagyobb összegű büntetést szabott ki. Az összeget az Európai Gazdasági Térségben szerzett bevételek alapján számolták ki.

Pixabay / 422737

Kent Walker, a Google globális ügyekért felelős vezetője szerint az elmúlt időszakban már több olyan változtatást is eszközöltek, amit az Európai Bizottság kifogásolt, és a jövőben további lépéseket tesznek majd annak érdekében, hogy a versenytársak is nagyobb térhez jussanak a piacon.

A Google még 2006-ban adott hozzá a szerződésekhez egy kizárólagossági záradékot. Mindez azt jelentette, hogy a partnereknek tilos volt a weboldalaikon hirdetést elhelyezniük a rivális cégektől. A Google 2009-ben finomított ezeken a szabályokon, de alapvetően nem függesztette fel őket – írja az Engadget.

Az uniós szabályok értelmében a versenypiaci erőfölény még nem tiltott dolog, az viszont már igen, ha valaki ezzel visszaél.

Pixabay / geralt

Az ítélethirdetés előtt nem sokkal jelentette be a Google, hogy az Android mostantól megkérdezi a felhasználóktól, hogy melyik böngészőt és keresőmotort akarják használni, és nem veszi alapvetésnek, hogy a Google-t és a Chrome-ot. Emellett külön licenchez kötik a Google Play, a Chrome és a kereső használatát, így a telefongyártó cégek eldönthetik, melyeket akarják használni, és melyeket nem.

Korábban kapott már hasonlóan nagy büntetést a Google: 2018-ban 5 milliárd dolláros (kb. 1378 milliárd forint), 2017-ben pedig 2,4 milliárd dolláros (kb. 661,4 milliárd forint) bírságot róttak ki rájuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!