szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hamarosan indul az az oltókampány, ami a kenyai, a malawi és a ghánai gyerekeknek jelenthet esélyt a maláriával szemben.

Feszült izgalommal figyelik a tudósok, milyen lesz annak a védőoltáskampánynak a hatása, amit Malawiban indítanak el. A világ első, gyermekek számára kifejlesztett malária elleni oltásától nagyon sokat várnak a kutatók, az előzetes eredmények pedig azt mutatják, joggal – számolt be róla a BBC.

Az RTS,S nevű oltóanyag lényege, hogy az immunrendszert arra készteti, támadja meg a szúnyogcsípéssel a szervezetbe bejutó parazitát. A korai tesztek azt mutatják, a beoltott 5-17 hónapos csecsemők közel 40 százaléka vált védetté a maláriával szemben. Mindez komoly előrelépés lehet az orvostudomány számára, az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint ugyanis újból növekedésnek indult a megbetegedett személyek száma. 2017-ben világszerte 435 ezer haláleset történt, és 219 millió új megbetegedést regisztráltak. Ezek, illetve a halálesetek 90 százaléka Afrikában történt.

Malawiban 2017-ben mintegy 5 millió új maláriás fertőzére derült fény, így Kenya és Ghána mellett erre az országra esett a választás, hogy kipróbálják az RTS,S-t. A gyógyszer fejlesztése 30 éven át tartott, a GSK kutatói 1987-ben láttak munkához.

Az oltóanyagot több éven át tesztelték, ez nagyjából 1 milliárd dollárt (kb. 285 milliárd forint) emésztett fel.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint ugyan a 40 százalékos hatékonyság nem tűnik magasnak, de jelenleg nincs jobb megoldás a betegség megelőzésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!