szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Financial Times szerint a Google épp arról győzködi Donald Trumpékat, hogy az Android elvétele a Huaweitől nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet.

Össztűz alatt a Huawei
A Trump-adminisztráció előbb főellenséggé nevezte ki a Huaweit, majd a vállalat magabiztossága és felhasználói lelkesedés megtépázása után, úgy tűnik, kihátrál az amerikai vállalatok számára elrendelt embargóból. Kérdés, hogy a Huawei megbízik-e ezután az amerikai beszállítókban, vagy inkább saját lábakra próbál állni.
Friss cikkek a témában

A jelek szerint a Donald Trumpék által kieszközölt Huawei-embargó továbbra sem tekinthető lefutott ügynek – legalábbis nem Kína szempontjából. A Financial Times ugyanis egy belső forrástól úgy értesült, a Google épp azzal igyekszik meggyőzni a Trump-adminisztrációt, hogy továbbra is biztosítani kellene a Huaweinek az Androidot. Mindezt nemzetbiztonsági okokra hivatkozva állítják: szerintük ha létrejönne az Android egy "hibrid verziója", az komoly kiberbiztonsági kockázatot jelentene.

Mivel a korábbi döntés értelmében a Google mint amerikai vállalat nem állhat üzleti kapcsolatban a Huaweijel (mint kínai vállalattal), így hosszú távon nem is nyújthat nekik semmilyen szolgáltatást a mobilokon. Bár a vállalat egy átmeneti licencet biztosít ahhoz, hogy a meglévő telefonok továbbra is hozzájussanak a szoftverfrissítéshez, ez nem jelent hosszú távú megoldást a problémára.

[Újabb pofon a Huaweinek: megtiltja a Facebook, hogy előre telepítsék az alkalmazásait]

Azt a Financial Times ugyan nem részletezte, hogy ha már az USA bojkottálja a Huaweit az országban, miként jelenthet fenyegetést az Amerikára, a The Verge szerint ezt nem nehéz elképzelni.

AFP / Fred Dufour

Első lépésként a Huawei szakít az Androiddal, majd létrehoz egy olyan verziót, ami már nem tartalmazza a Google szolgáltatásait. Ennek egyik legfontosabb része a Google Play Protect, ami automatikusan kutat a vírusok, malware-ek és egyéb fenyegetések után.

Második lépésként a Huawei ezzel a módosított Androiddal lép piacra, ami a Play Protect hiánya miatt jóval kevésbé biztonságos.

Harmadik lépésként már elég csak annyi, hogy valaki érzékeny információkat küld egy ilyen mobilra. Hiába lesz ugyanis titkosítás a végpontok között, ha a vírus magán a mobilon lesz, nem tudják megvédeni a felhasználót attól, hogy az információk illetéktelen kezekbe kerüljenek.

A félelem valószínűleg jogos, a Huawei ugyanis nemrég úgy nyilatkozott, már ősszel saját operációs rendszerrel léphetnek elő. A Huawei-nek adott haladék pedig augusztus 19-én lejár, így addigra muszáj lesz dönteni az ügyben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!