A Viharvadász nevű titkos Facebook-szoftver leszedi a konteókat

Egy új jelentés szerint a Facebook a nyilvánosság elől elzárva már évek óta üzemeltet egy programot, ami megkeresi azokat a bejegyzéseket, amikben rossz színben tüntetik fel a közösségi oldalt.

  • hvg.hu hvg.hu
A Viharvadász nevű titkos Facebook-szoftver leszedi a konteókat

Bár a Facebook szeret beszámolni saját fejlesztéseiről, van olyan programjuk, amiről mindezidáig senki nem tudott, őket leszámítva: a Bloomberg tárta fel, hogy a közösségi óriás 2016 óta használ egy szoftvert, ami a Facebookról terjedő valótlanságokat hivatott felfedezni. A titokzatos programot Stormchaser néven emlegetik a vállalaton belül.

Az eszköz a Facebookot és a vállalatcsoporthoz tartozó WhatsApp üzenetküldőt figyeli elsősorban azért, hogy a felhasználók ne osszanak meg álhíreket a Zuckerberg-birodalomról. A lap példaként említi azokat az álüzeneteket, amikben arra kérik a hiszékenyebbeket, a szöveget küldjék el másoknak is, ha ugyanis nem teszik, a Facebook pénzt szed be a következő bejelentkezéskor, törli a fiókjukat stb. Ilyenekből rengeteget láthattunk már, most is egy terjed egy.

A Facebook a hírügynökségnek úgy nyilatkozott, a Stormchaserről azért nem kommunikáltak, mert sosem használták a hírek valóságtartamának általános ellenőrzésére. A szóvivő szerint az algoritmus kizárólag a Facebookról szóló híreket vizsgálja: megkeresi és hatástalanítja azokat a bejegyzéseket, amik valótlanságot terjesztenek az oldallal kapcsolatban.

A Bloomberg egy névtelenséget kérő volt Facebook-alkalmazottra hivatkozva állítja: a gond éppen abban áll, hogy a Facebook az említett eszközt csak saját célra használja. Az ex-munkavállaló szerint a közösségi oldal mindig is kiemelten kezelte a saját magával kapcsolatos álhíreket, az ezek elleni küzdelemre jobban koncentrál, mint a politikai vagy egészségügyi vonalon terjedő kamuzásokra.

A Facebook szóvivője azt mondta, a facebookos valótlanságokat tartalmazó bejegyzésekből is elsősorban a felhasználóknak származhat problémája, nem a vállalatnak.

Ha máskor is tudni szeretne a Facebook dolgairól, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.