Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Különös esetet vizsgál az ukrán titkosszolgálat: egy atomerőmű alkalmazottjai a munkahelyükön bányásztak kriptopénzt, ami komoly biztonsági kockázatokat vet fel.
Az ukrán hatóságok a dél-ukrajnai Juzsnoukrajinszk város közelében lévő atomerőmű esetleges biztonsági kockázatait vizsgálják, miután kiderült, hogy az ott dolgozók a belső hálózat részeit az internetre csatlakoztatták, és kriptopénzt bányásztak – számolt be az esetről a ZDNet.
Miután egy ilyen létesítmény kritikus infrastruktúrának minősül, és felveti az államtitok megsértésének kockázatát, az ukrán titkosszolgálat vezeti a nyomozást. Elsősorban annak járnak utána, hogy felhasználhatják-e támadók a bányászati útvonalat arra, hogy hozzáférjenek az atomerőmű hálózatához, és információkat szerezzenek a rendszerről, például az atomerőmű fizikai védelméről.
Maga az incidens még júliusban történt, és egyelőre nem világos, hogyan fedezték fel az alkalmazottak ténykedését. Mindenesetre július 10-én óriási razzia volt az atomerőműben, és lefoglalták az érintett berendezéseket és számítógépeket. Ezeket egyébként az erőmű adminisztratív irodáiban találták, és nem az ipari hálózaton. Ugyan több alkalmazottat is vádolnak a bányászattal, letartóztatások egyelőre nem történtek. A nyomozók úgy vélik, hogy a gyanúsítottak a kritpovaluták értékének emelkedése miatt próbálták meg a bányászatot.
Egyébként nem ez az első alkalom, hogy állami alkalmazottak felhasználják nagy energia- és számításigényű forrásokhoz való hozzáférésüket kriptopénzbányászatra. Tavaly februárban az orosz hatóságok letartóztatták a szarovi Nukleáris Központ két mérnökét, miután kiderült, hogy az intézet szuperszámítógépét kriptovaluta bányászására használják. Egy hónappal később az ausztrál meteorológiai intézetben derült fény az alkalmazottak hasonló ténykedésére. 2018 áprilisában a román Nemzeti Nukleáris Fizikai és Műszaki Kutatóintézet egyik alkalmazottját csípték el, aki saját bányászati berendezését csatlakoztatta az intézet elektromos hálózatához.
Ha kíváncsi a fejleményekre, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.