szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kéttonnás mágneses robotot vetnek be a rákos sejtek ellen a világon elsőként az Erlangeni Egyetemi Klinikán.

Az új robot abban segít, hogy nanorészecskék segítségével a gyógyszert pontosan a céljához juttassa anélkül, hogy a környező szöveteket károsítaná – közölte Christoph Alexiou, az egyetem kísérleti onkológiai és nanomedicina tanszékének vezetője.

A nanomedicina olyan részecskékkel dolgozik, amelyek az emberi hajszál átmérőjénél tízezerszer kisebbek. A nanorészecskéket használó eljárás lényegesen hatásosabbá teheti a kemoterápiát, mellékhatásait pedig a maihoz képest erősen mérsékelné.

Prof. Dr. Christoph Alexiou és Dr. Stefan Lyer az Erlangeni Egyetemi Klinika új mágneses robotjával
Michael Rabenstein / Uni-Klinikum Erlangen

A kutatóprojektben – a milliméter milliomodrészével mérhető – vas-oxid-részecskéket használják a gyógyszer szállítóanyagául. A részecskéket és a gyógyszert katéteren át juttatják a páciens szervezetébe. A robot mágneses tüskében végződő karja a vas-oxid-részecskéket pontosan arra a helyre vezeti, ahol a gyógyszernek hatnia kell.

[Ez lesz a jövő? Elkészült a robot, amelyiknek a "bőre" alatt mesterséges vér van]

A félautomata robot az érelmeszesedés és más szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelemben is bevethető lehet. A klinika közleménye szerint a világon a maga nemében egyedülálló robotot próbababákon tesztelik az engedélyezési eljárás során.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!