szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb ritkán látható élőlényt sikerült megörökítenie a Nautilus felfedezőhajó kutatóinak, miután a tengerfenére merültek egy távirányítású robottal.

Bár sokan úgy gondolhatják, hogy a Föld élővilágát már teljesen kiismertük, valójában ez nincs így. A tengerek, óceánok mélyét jelenleg is nagy erőkkel kutatják a szakemberek, és időnként olyan élőlényekre bukkannak, amit még ők is csak ritkán látnak.

A Nautilus csapatának korábban már sikerült lefilmezni a világ egyik legfurcsább halát, nemrég pedig egy újabb izgalmas élőlényt kaptak lencsevégre. A Deepstaria nevű medúzanemzetség egyik példányáról van szó, amelyet csak az 1960-as évek közepén fedeztek fel a tudósok.

Az élőlény különlegessége, hogy bár elsőre úgy néz ki, mint egy átlagos medúza, saját testének többszörösére képes megnyújtani kiterjedését. Ezt tette akkor is, amikor megérezte a távirányítású robot által keltett hullámokat. Ezután úgy "terítette ki" saját testét a medúza, mintha csak egy horgászhálót látnánk. A tevékenységének pedig épp ez a lényege: így fogja ba a közeledő táplálékát.

A hetekben közzétett felvétel azért is különleges, mert a medúza testén egy ászkarák is látható. A tudósok arra már rájöttek, hogy a két állatfaj gyakran figyelhető meg ilyen "felállásban", de azt még nem tudták kideríteni, melyik élőlénynek milyen haszna származhat a szimbiózisból. Az is lehet, hogy az ászkarák parazitaként utazik a medúza testén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!