Kimondták: Magyarország digitálisan szabad, de vannak helyek, ahol a kattintás már bűn

Több mint 150 országot vizsgálva készítette el új kutatását a Comparitech. Arra voltak kíváncsiak, hol korlátozzák és hol nem az internetet. Magyarország jól vizsgázott.

  • Gécs Dániel Gécs Dániel
Kimondták: Magyarország digitálisan szabad, de vannak helyek, ahol a kattintás már bűn

A legjobb értékelést kapta Magyarország a Comparitech az internet szabadságát mérő új kutatásában. A cég most hozta nyilvánosságra az eredményeket, melyek szerint a magyarok kifejezetten jó körülmények között szörfölhetnek a neten, korlátozás nélkül torrentezhetnek, és a felnőtt filmekre is szabadon rákereshetnek.

A Comparitech több mint 150 országot vizsgálva készített el felmérését, különféle szempontok alapján. Ellenőrizték a torrentoldalak tiltását, korlátozását, hogy engedélyezett-e a közösségi média, a VPN (virtuális magánhálózat), de azt is, megjelennek-e a politikai hírek az online világban vagy cenzúrázzák azokat a vizsgált ország kormányai.

[Nem paranoia, ez tény: 10 internetezőből 9 embert megfigyel a kormány]

Magyarország több európai országgal együtt egyik kritérium alapján sem kapott megrovást, valamennyi feltételt jól teljesítettük. Így a Comparitech szerint a magyar internetezők abszolút szabadon, a hatalom beavatkozása nélkül élvezhetik a kibertér előnyeit.

Comparitech

A felmérés eredménye szerint Észak-Koreában a legrosszabb a helyzet, a cenzorok ugyanis mindent eltüntetnek a kíváncsi szemek elől. Nem működik a közösségi média, nincs lehetőség torrentezni, sem online pornót nézni, ahogy a VPN-ek is teljesen hatástalanok a Kim Dzsong Un vezette rezsim országában. A tájékozódás szintén kézzel szűrt, olyannyira,

hogy híreket csak az állami irányítás alatt lévő ügynökség adhat ki.

Kína egyetlen ponttal maradt le a legrosszabbaknak járó díjról. Az ázsiai országban bár működik a közösségi média, az állampolgárok cseveghetnek egymással, a nyugati oldalak egytől egyig tiltottak. A hatalommal kritikus sajtómunkatársakat gyakran börtönbe zárják, de még az is hasonló büntetésre számíthat, aki kommentben meri becsmérelni a kormányzatot.

A harmadik helyen Oroszország, Türkmenisztán és Irán osztozik. Vlagyimir Putyin országában a torrentezés és a VPN-kapcsolatok üzemeltetése is tiltott, a híreket pedig erősen szűrik. A Comparitech szerint mindez még rosszabb lehet, ha az oroszok végül elindítják saját internet-hálózatukat, melynek tesztelését korábban siker koronázta.

Türkmenisztánban a közösségi média és a netes pornó tiltott, torrentezni viszont lehet – már amennyire a kormányzat engedi. Ezzel szemben Iránban csak a hatalom által jóváhagyott híreket lehet olvasni, VPN-ezni pedig csak azokkal a programokkal szabad, melyeket a mindenkori kormányzat jóváhagyott. Mondani sem kell, ezek mennyit érnek a gyakorlatban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.