Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Kár lenne elvitatni Elon Musk tehetségét, de hogy az ő véleményét és jóslatait sem érdemes mindig készpénznek venni, arra jó példa éppen egy hónapja közzétett bejegyzése.

Elon Musk egyebek mellett a PayPal fizetési rendszer és a SpaceX űrvállalat alapítója, a Tesla autógyártó vezetője. A (legalább részben) általa megálmodott termékek, szolgáltatások és eszközök kétségtelenül jobb hellyé tették, teszik a világot. Érthető hát, hogy szavait, időnként meglehetősen merész jóslatait rengetegen követik figyelemmel.

Hogy időnként kicsit azért jobban átgondolhatná, mit tesz közzé 33 millió követővel rendelkező Twitter-csatornáján, arra jó példa az egy hónapja, március 6-án közzétett bejegyzése, amely szerint:

a koronavírus-pánik hülyeség.

Két nappal később egyértelművé tette, hogy nem a pánikszerű vécépapír-felhalmozásra vagy hasonlóra gondol, hanem magát a vírus és a járvány körüli felhajtást tartja butaságnak. Merthogy, szólt az indoklás, a Covid-19 jóval kevésbé virális, mint azt sokan gondolják, és terjedéséről olyan becslések látnak napvilágot, melyeket meg sem fog közelíteni a valóság. Viccesen hozzátette, hogy ha ilyen terjedéssel számolnak az epidemiológusok, akkor a koronavírusok összesített tömege a végén még meg fogja haladni az ismert univerzum tömegét.

Bejegyzései alatt többen is jelezték Elon Musknak, érdemes lenne utánaolvasnia a témának a tudományos szakirodalomban. A viralitással kapcsolatos tévedése mellett már csak azért is, mert akkor tudná, hogy a járványok terjedésével foglalkozó tudósok egyáltalán nem úgy dolgoznak, hogy egyszerű exponenciális növekedéssel számolnak.

A bejegyzés(ek) közzététele óta eltelt egy hónap alatt az Egyesült Államok gyorsan a világ legfertőzöttebb országává vált. Míg szombaton "csak" a 300 ezret közelítette az igazoltan koronavírusos amerikaiak száma, ez hétfő délelőttre 337 ezer fölé ugrott. A járvány csak az USA-ban már közel tízezer ember halálát okozta, világszerte mintegy 70 ezerét. Több amerikai állam is egymás ellen indul harcba a védőfelszerelések és lélegeztetőgépek gyártóinál, hogy ki tud többet ajánlani, kihez érkezik meg előbb a szállítmány.

A számokat és a jelenleg 100-240 ezer amerikai polgár halálával számoló előrejelzéseket figyelembe véve talán kimondhatjuk, hogy minden egyes nap megérte volna, amennyivel hamarabb kezdenek tömegesen megijedni az amerikaiak. Ahogy Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara titkára fogalmazott:

Sokkal nagyobb baj az, ha indokolatlan kincstári optimizmussal futunk neki valaminek, ami potenciálisan katasztrófával fenyegethet. Én most ijesztgetés-párti vagyok. Kiálts farkast... mert jön.

Hogy azóta maga Elon Musk is alaposabban átgondolta a dolgot, azt bizonyítja március közepén keltezett belső levele, melyben nemcsak arra hívta fel a Tesla dolgozói figyelmét, hogy a legenyhébb tünet észlelése esetén maradjanak otthon, hanem azt is világossá tette: teljesen rendben van, ha ebben a helyzetben bárki bármilyen okból is úgy érzi, inkább nem indulna el munkába hazulról.

Ekkor már a Twitteren is óvatosabban fogalmazott. És azzal az állításával nehéz vitatkozni, amely szerint

a félelem az elme gyilkosa.

Agyunk épp úgy reagál a magányra, mint a fizikai fájdalomra, a testi intimitás pedig a stresszt jelentősen csökkentő hormonok termelését váltja ki. Milyen élettani hatásokkal jár a magány, milyen módszerekkel lehet oldani a szorongást, és hogyan lehet ép ésszel átvészelni a folyamatos összezártságot? Ezekről nemrég pécsi szakértőkkel beszélgettünk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!