szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogy mennyire működik rendben a tüdőnk, azt odahaza épp olyan egyszerűen meg lehet mérni, mint a vérnyomást. Az orvosok viszont óvatosságra intenek.

A koronavírus által okozott megbetegedés egyik súlyos következménye a tüdőgyulladás és a légzési elégtelenség: egy bizonyos ponton túl a tüdő már nem tud úgy funkcionálni, mint kellene, ezért plusz oxigénre lehet szüksége a páciensnek. Ennek ismeretében nem csoda, ha sokan szeretnék tudni, a tüdejük épp milyen mértékben képes ellátni a feladatát. Az ellenőrzés egyik módja a pulzoximéter – vagyis a vér oxigénszintjét mérő eszköz – alkalmazása lehet, ám a szakemberek nem feltétlenül javasolják ennek hozzáértő személyzet nélküli használatát.

A pulzoximéter egy apró eszköz, amelyet az ujjunk végére kell csíptetni. A készülék a fény segítségével határozza meg, a vérünk mennyi oxigént szállít, és ezt egy adott értékben meg is mutatja. A kütyüt általában az orvosok használják, de az internetről is lehet rendelni.

Az Amerikai Tüdőgyógyász Társaság (American Thoracic Society) álláspontja szerint a legtöbb embernek egyszerűen nincs szüksége arra, hogy pulzoximétert használjon. Az orvosok általában annak ajánlják, akinek egyébként is van valamilyen másodlagos tüdőbetegsége, esetleg keményen edz vagy például hegyet mászik. Akire ezek közül egyik sem igaz, azoknak azt javasolják,

kérdezze meg orvosát, hogy személy szerint neki egyáltalán szüksége van-e ilyesmire.

Len Horovitz, a New Yorki-i Lenox Hill kórház pulmonológusa szerint ő a betegeinek ajánlani szokta az otthoni pulzoximéter használatát, ám a hangsúly ebben az esetben azon van, hogy ők betegek. Szerinte ugyanis erre csak azoknak van szükségük, akik tényleg valamilyen tüdőbetegségben szenvednek. Kiemelte, bizonyos esetben a készüléknek még negatív hatása is lehet, hiszen ha valaki egyébként is fél attól, hogy megfertőződik, könnyen lehet, hogy a mérések – pontosabban a készülék által mutatott eredmény – miatt szorongani kezd – írja az ABC News.

Eric Cioe-Peña, a New York-i Northwell Health egyik igazgatója szerint a pulzoximéter használatának lényege, hogy ha a mutatott érték alacsony, a páciens légzését oxigénnel támogatják meg. Vagyis a kütyü alkalmazásának csak kórházi körülmények között van értelme.

MTI / Balogh Zoltán

Ráadásul azt sem szabad elfelejteni, hogy a kütyük minősége és pontossága is nagyon eltérő lehet, és egy laikus nem biztos, hogy meg tudja állapítani, melyik eszköz végzi rendesen a mérést.

[Magyar egyetemisták 24 óra alatt készítették el a csodaszemüveget, ami segíthet az egészségügyi dolgozóknak]

Horovitz szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy a rossz érték nem egyenlő azzal, hogy valaki elkapta a koronavírust. Légszomj például sok mindentől kialakulhat, orvosi végzettség nélkül viszont nem lehet eldönteni, hogy mi okozza.

Normál esetben egy perc alatt 12-18 légzést számolhatunk meg. Ha valaki ennyiszer vesz levegőt 60 másodperc alatt, akkor egészségesnek tekinthető. Akkor is, ha úgy tud kerek egész mondatokban beszélni a napjáról, hogy nem kell levegő után kapkodnia.

Az amerikai orvosok arra kérték a lakosságot, hogy ne vásárolják fel a pulzoximétereket, mert akkor a kórházakban lesz hiány belőlük, amit a koronavírus-járvány miatt jó lenne elkerülni. Aki pedig nehézlégzést tapasztal, inkább hívja fel az orvosát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!