szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Curiosity küldetése a koronavírus-járvány miatt sem állhat le, irányítani azonban sokkal macerásabb otthonról, mint a NASA központjából. Szerencsére erre is kitaláltak valamit a tudósok.

A 3D szemüveggel a legtöbben valószínűleg csak akkor találkoznak, amikor egy 3D-ben vetített filmre ülnek be a moziba. Az eszköz a kék és a piros színű "lencsék" segítségével éri el, hogy a szabad szemmel egyébként homályos látvány élvezhető képpé álljon össze a számunkra. A hétköznapi tapasztalatok alapján nehéz elképzelni, hogy valakinek egy ilyen szemüveget a munkavégzéséhez kelljen használnia, a NASA-nál viszont pontosan ez a helyzet.

Ahhoz, hogy a Földtől mintegy 193 millió kilométerre található Curiosity Mars-járót az általa készített 3D-s képek alapján biztonságosan tudják irányítani, egy 3D szemüvegre van szükségük a dolgozóknak. Normál esetben a NASA központjában dolgozó számítógépek grafikus processzorai egy speciális szemüvegre továbbítják a megtisztított jelet, így a tudósok könnyen dolgozhatnak vele. Most viszont, hogy a koronavírus-járvány miatt mindenki otthonról kényszerül dolgozni, elő kell venni a jó öreg technikát.

NASA

A 3D szemüveg segítségével könnyebben lehet irányítani a rovert, kisebb az elakadás veszélye, ráadásul a Mars felszínét is jobban tudják tanulmányozni a tudósok. Bár a megoldás nem olyan elegáns és kényelmes, mint amit a hétköznapokban használnak, azért az ismét figyelemreméltó, hogy a NASA milyen gyorsan és rugalmasan volt képes megoldani, hogy a szakemberek az otthonukból is irányíthassák az űreszközt.

Az első ilyen helyzetben végrehajtott küldetést már sikerrel abszolválta a csapat: kőzetmintát vettek a Mars Edinburgh névre keresztelt területén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!