Váratlanul maga a kormány döntött úgy kedden, hogy egyelőre mégsem foglalkozik az egyszer használatos műanyagok betiltásával szóló javaslatával, így a törvénytervezetet még aznap vissza is vonták. A Greenpeace Magyarország vonatkozó közleménye szerint azért is érthetetlen a lépés, mert mára közismert tény, hogy a műanyagszennyezés valós, mindenki életét nehezítő probléma. Ezt orvosolhatta volna rövid időn belül a javaslat, ám a környezetvédők szerint a sok éves huzavona most folytatódik.
Pedig ha valami, a műanyagszennyezés tényleg olyan gond, amelynek tényét számtalan alkalommal igazolták tudományos lapokban. A szennyezés visszaszorításának számos oka van, ezeket alább öt pontba összegyűjtve taglaljuk.
A WWF természetvédelmi szervezet tanulmánya szerint nagyjából
20 kiló mikroműanyagot fogyaszt el egy ember élete során. Ez hozzávetőlegesen két nagyméretű kukának felel meg. A “műanyagevés” főleg a vízivás során, valamint az olyan ételek révén, mint a kagylók és rákfélék fogyasztása során kerülhet a szervezetbe. A helyzet súlyosságát csak fokozza, hogy a kutatók szerint egyelőre nem tudni, hogy a megevett mikro- és nanoműanyagoknak mégis milyen hatása van az egészségre.
A fenti, értelemszerűen magyar résszel kapcsolatos problémákat enyhítheti tehát a kormány javaslata, amennyiben végül mégis benyújtják, a képviselők pedig megszavazzák. Egy szerdai közlemény szerint, amelyet az innovációs minisztérium adott ki, a kormány az egyszer használatos műanyag termékek kivezetése érdekében szükséges technológiaváltást teljes mértékben támogatja. “A folyamat lehető leggördülékenyebb megvalósítása céljából a kormány felhívta az Innovációs és Technológiai Minisztériumot, hogy a tárca folytassa az ágazati egyeztetéseket, és készítsen ütemezést a hatékony végrehajtásról” – írták.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.