szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány hónap múlva új mutatók alapján rangsorolja majd a keresési eredményeknél megjelenő oldalakat a Google.

A Google igen elkötelezetten harcol azért, hogy a keresési eredmények (vagyis az ott felbukkanó webhelyek) valamilyen jól követhető rendszer szerint jelenjenek meg. Ez a jövőben sem lesz másképp, sőt: a cég további változtatásokat eszközöl majd algoritmusán, emellett több új mutatót is bevezet annak érdekében, hogy könnyebben lehessen meghatározni egy oldal “sikerességét”. Így pedig azt is, hova kerüljön a találati listán.

A változtatás egyik következménye az oldalon tapasztalható felhasználói élmény (Page experience) faktor bevezetése. Ez elsősorban az oldal betöltésének gyorsaságát ellenőrzi majd, és számszerűsíti azt a kérdést, elég jól működik-e ahhoz, hogy a felhasználónak ne okozzon fejfájást, amikor megnyitja. Ezt persze nem csak a betöltés sebessége határozhatja meg, de a Google elsődlegesen ezt a szempontot tervezi figyelembe venni.

A változtatások szorosan összefüggnek a cég által már bejelentett, “Web Vitals” nevű szempontrendszerrel, amely három paraméter alapján határozza meg, melyek azok a jellemzők, amelyek a Google szerint nélkülözhetetlenek a megfelelő internetes élmény biztosításához. A három paraméter egyike az LCP (Largest Contentful Paint), amely az oldal sebességét nézi, a FID (First Input Delay) a webhely használhatóságát, a CLS (Cumulative Layout Shift) pedig az oldal élvezhetőségét.

A Google a saját hírgyűjtő oldalát már korábban átszabta, amelynek következményeként sokkal látványosabban, de egymástól jól elkülöníthető módon jelennek meg az itt felbukkanó írások. A keresőcég közlése szerint az algoritmusbéli változásnak itt is érzékelhető hatása lesz, ami adott esetben egyes híroldalak “vesztét” is okozhatja: ha ugyanis a Google által vizsgált élményfaktor nem elég jó, a szájt értelemszerűen nem is jelenik majd meg kiemelt helyen. Ez a The Verge összefoglalója szerint valahol ugyanakkor szükséges és érthető lépés, mivel a mai napig előforduló probléma, hogy félreérthető, akár veszélyes tartalmú oldalak jelennek meg itt.

Az algoritmussal kapcsolatos változás a cég közlése szerint csak hónapok múlva esedékes, de az jól látszik, hogy bizonyos webhelyeknek elkerülhetetlen lesz fejleszteni, adott esetben átalakítani a portálukat, ha nem akarnak hátrányba kerülni. Ez azonban egyébként is szükséges lépés lenne. Hiszen ki az az internetező, aki egy lassú, problémás weboldalra akar fellépni?

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!