Már több mint 25 helyen pusztítanak erdőtüzek az Egyesült Államok nyugati részén, amit a hirtelen jött szárazság okozott. Oregon államban viszont nem igazán a lángok hökkentették meg az embereket, hanem az, ami utána következett: több helyen skarlátvörös lett az ég.
Az IFL Science szerint a jelenség nem teljesen az erdőtüzekhez kötődik (de persze azoknak is köze van hozzá), hanem inkább az úgynevezett Rayleigh-szóráshoz. Ez esetben egy fizikai jelenségről van szó, ami akkor lép fel, ha a fény a hullámhosszánál sokkal kisebb méretű részecskéken szóródik. Többek közt a Rayleigh-szórás miatt látjuk kéknek az eget napfényben, illetve vörösesnek napnyugtakor vagy napkeltekor. Azonban minél több részecske (vagyis mikroszkopikus vízcsepp és pormolekula) található a légkörben,
a szórás is annál jobban érvényesül, a színek pedig még intenzívebbé válnak.
Az Oregont sújtó erdőtüzek esetében – nem meglepő mód – a légköri füstrészecskék, illetve azok növekedése okozza a környéket skarlátvörössé festő jelenséget, mivel ezek a részecskék ugyanúgy hatással vannak a fényszórásra. E parányi elemek ráadásul jobban "eltérítik" az eleve rövidebb hullámhosszú kék fényt, mint a nagyobb hullámhosszú vöröset.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.