Találtak egy teljesen újfajta bolygót, egy év 19 óráig tart rajta
Az LTT 9779 b exobolygó a tulajdonságai miatt még a világ legjobb tudósainak is feladja a leckét.
hvg.hu
A Naprendszeren kívül eső bolygók, vagyis az exobolygók között is több mint érdekes a most felfedezett LTT 9779 b. A tudósok azt valószínűsítik, hogy 1700 Celsius-fok van a felszínén, és egy ottani év
csupán 19 földi óráig tart.
Az idő hihetetlen gyors múlását az okozza, hogy a Neptunusz-szerű bolygó rendkívül közel helyezkedik el a rendszer központi csillagához, az LTT 9779-hez. A rendszer tőlünk 260 fényévre fekszik.
A Warwick Egyetem csillagászai által vezetett kutatócsoport azt valószínűsíti, hogy a bolygónak csupán a magja 28-szor adja ki a Föld tömegét, melyhez jön még a bolygó teljes tömegének nagyjából 9 százalékát kitevő atmoszféra is.
A tudósok most annak próbálnak utánajárni, hogyan tudott kialakulni a bolygó, milyen idős lehet, vannak-e rajta felhők, és főleg: milyen lehet a felszíne.
A bolygót már 2018-ban felfedezték a TESS bolygókutató távcsővel, pontosabban: voltak arra utaló jelek, hogy az LTT 9779 közelében egy planéta fekszik, de az elméletet csak mostanra sikerült bizonyítani.
Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.