Videó: Polipként úszik egy újfajta robot, segít feltérképezni a tengereket
A Kaliforniai Egyetem kutatói olyan tengeri robotot alkottak meg, ami képes vizet szívni magába, majd kipréselni azt a fúvókáin keresztül.
hvg.hu
A kutatók szeretnének minél pontosabb képet kapni a tenger élővilágáról, ehhez pedig robotokra van szükségük. Nem mindegy azonban, hogy milyen eszközt használnak, hiszen a szerkezetek merevsége miatt akaratlanul is rombolhatják a környezetet. A Kaliforniai Egyetem tudósai ezért egy olyan robotot fejlesztettek ki, amit jóval biztonságosabban lehet a víz alatt használni.
A szerkezetet a polipokról mintázták: az eszköz vizet szív magába, majd összepréselve hátrafelé kilövelli, így lökve előre magát. A gép ugyanakkor nemcsak egy irányba képes mozogni, irányt is tud váltani annak függvényében, hogy épp melyik fúvókáján, milyen irányba távozik belőle a víz.
A szerkezet egy óra alatt 800 métert tud megtenni, ami elsőre nem hangzik túl soknak, ám ahhoz bőven elegendő, hogy a környezetet meg tudja figyelni. A készülék ráadásul különböző szenzorokat, vagy épp kamerát is magával tud vinni, így a tudósok alaposabban tudják tanulmányozni a vízi élővilágot.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.