szerző:
Tetszett a cikk?

Itt az új almás mobil, ami meglepően kis méretben kínál relatíve nagy kijelzőt és felsőkategóriás felhasználói élményt. Kipróbáltuk az iPhone 12-széria legkisebb és egyben legolcsóbb modelljét.

Nem is olyan régen az első 4,3-4,5 colos kijelzővel szerelt okostelefonok kézbevételét követően a legtöbbünk azonnal hátrahőkölt, hogy ezek bizony már kezelhetetlenül nagy készülékek – halálra vannak ítélve. Ehhez képest most már ott tartunk, hogy szinte mindent elárasztanak a 6,5-6,9 colos mobilok, amelyek tartalomfogyasztás szempontjából zseniálisak, de egykezes kezelhetőség, illetve zsebbe csúsztathatóság terén nem kevés kihívással küszködnek.

A nemrégiben általunk is letesztelt iPhone 12 Pro Max is egy ilyen hatalmas phablet. Az Apple mobil beszerzésén gondolkodók szerencséje, hogy a gyártó megújult termékpalettáján akadnak nála kisebb modellek is. Ilyen a korábban bemutatott iPhone 12 és 12 Pro, és még inkább ilyen a kompakt iPhone 12 mini, jelen tesztünk alanya.

László Ferenc

Kicsi, de tényleg

Az idén tavasszal debütált új iPhone SE egy kellemesen kompakt okostelefon, de sokunkban szekunder szégyenérzet támad annak tudatában, hogy lényegében átkozmetikázott iPhone 8-at tálal számunkra a gyártó. Hiába a kis méret, 2020-ban már megmosolyogtató a kijelző körüli vastag káva és a régimódi kamera, amit persze Apple-mércével mérten nyomott árral ellensúlyoznak.

Az iPhone 12 mini teljesen más világ. Kezdjük például azzal, hogy az újdonság mintegy 9 százalékkal kisebb még az iPhone SE-nél is, a tömege pedig 11 százalékkal szerényebb. Nincs mese, jelenleg ez a világ legkisebb, levékonyabb és legkönnyebb 5G-képes mobilja. Még egy érdekesség: az eleve nem túl nagy iPhone 12 közel negyedével nagyobb az iPhone 12 mininél.

12 mini vs. 12 Pro Max
László Ferenc

A kompakt kialakítást minden korábbinál vékonyabb kávákkal kombinálták, ami azt eredményezi, hogy a kijelző 5,4 colos képátlójú, szemben a nagyon készülékházban mindössze 4,7 colos panelt felvonultató iPhone SE-vel. Ennek áldozata lett a kijelző alatti nyomógomb, ami maximum azért hiányozhat, mert így a Touch ID-t is elbukjuk, és ezekben a maszkabálos időkben a Face ID-nek nem erőssége az arcalapú azonosítás.

A kijelző nem csak a készülékházhoz képest nagy mérete miatt érdemel említést, hanem minősége miatt is. Ugyanazt a rendkívül kontrasztos és élénk OLED technológiát kapjuk, mint a nagyobb és drágább testvérek esetében, sőt, pixelsűrűség fronton az iPhone 12 mini új rekordot jelent. Vagyis az egyes képpontokat még nagyítóval is alig lehet elkülöníteni egymástól.

László Ferenc

Fényerő tekintetében elvileg van némi előnye a 12 Prónak és 12 Pro Maxnek, a gyakorlatban azonban a 12 és a 12 mini képét is minden körülmények mellett jól lehet látni. A fentről belógó kijelzőszigetet a többi új iPhone esetében sem szeretjük, a 12 minin viszont az átlagnál jobban szúrja a szemünket, ugyanis az egyenméretű notch a legkisebb kijelzős iPhone-on a relatíve legnagyobb.

Jackdugalj nincs, de szinte már senkinek sem hiányzik, a Lightning csatlakozót viszont már ideje lenne lecserélni USB-C-re. A vízállóság természetesen adott, mint ahogy a remek minőségű sztereó kihangosítás is.

12 mini vs. 12 Pro Max
László Ferenc

Mi van benne?

Az iPhone SE nagy húzása az volt, hogy megkapta az akkor aktuális csúcskategóriás A13 chipsetet, az iPhone 12 mini pedig most rálicitál erre a drágább testvérekből már jól ismert A14-es chipkészlettel. Utóbbi garanciát jelent az időtállóságra, e tekintetben viszont egy kicsit mérgesek lehetünk az Apple-re, hogy a Pro modellektől eltérően a normál 12-es mobilokba 6 helyett csak 4 GB RAM-ot szerel. Ami persze még mindig több, mint az új SE-ben lévő 3 GB.

A tárhely a jó öreg Apple-tradíció szerint nem bővíthető, ellenben wireless adatátvitel fronton nem sok panaszunk lehet. Az 5G mobilnet ugyanúgy hasít, mint a legdrágább iPhone 12 Pro Max esetében, hasonlóképp gyors a 6-os wifi is, és persze a Bluetooth 5.0 sem hiányozhat a fedélzetről.

László Ferenc

Képalkotás

Az iPhone 12 mini ugyanolyan kameraszettet vonultat fel, mint az eggyel nagyobb méretű iPhone 12. És ez nagyon is jó hír: a szuperkompakt telefonnal egészen kiváló minőségű felvételek készíthetők lényegében fényviszonyoktól függetlenül.

László Ferenc

A legnagyobb képérzékelő és a legmodernebb képstabilizálás a 12 Pro Max kiváltsága, képminőség tekintetében még sincs túl nagy különbség a két végletet képviselő idei almás készülékek között. A Prókban lévő lidarszkenner, az Apple Pro RAW támogatás és a 60 fps-es DV videófelvevő vélhetően kevesebbeknek fog hiányozni, mint a telefotó-kamera: a 12 mini és a 12 esetében csak digitális zoommal tudjuk közelebb hozni a távoli témákat.

A nagylátószögű kamera viszont az olcsóbb iPhone-okból, így a miniből sem hiányzik, és hozzá hasonlóan idéntől már a frontkamera is rendelkezik éjszakai üzemmóddal.

László Ferenc
László Ferenc
Nagylátószög
László Ferenc
Főkamera
László Ferenc
2,5x-es digitális zoom
László Ferenc
5x-ös digitális zoom
László Ferenc

Akkumulátor

Csodák nincsenek, így a 12 miniben körülbelül 25 százalékkal kisebb akkumulátor fér el, mint a normál 12-es iPhone-ban. A kisebb kijelző ugyan elvileg némi fogyasztáscsökkenést is jelent, ez azonban elhanyagolható mértékű, melyből az következik, hogy a 12 mini üzemideje bizony a legrövidebb az összes új iPhone közül.

Tapasztalataink szerint sok böngészés és egyéb hétköznapi tevékenység mellett 15 százalékkal rövidebb a használati idő, mint az iPhone 12 esetében, masszív YouTube-ozás mellett pedig akár 25 százalék is lehet a deficit.

Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy jó esetben egy napos üzemidőre lehet számítani, rosszabb esetben viszont már késő délután töltőre kell dugni az aktív 5G használat esetén még gyorsabban merülő telefont.

László Ferenc

Töltőfej és vezetékes headset nincs a dobozban, csak egy Lightning/USB-C kábel. A 8 ezer forintos 20 W-os töltővel 30 perc alatt 60 százalékosra tölthető a telep, a teljes töltés körülbelül 1,5 órát vesz igénybe, aminél a különböző riválisok ma már sokkal jobb produkciót adnak elő.

A mágnessel felcuppantható 17 ezer forintos MagSafe töltő a többi 12-es iPhone-től eltérően jelen esetben 15 helyett csak 12 W-ot tud. A 3 órás töltési idő csak akkor nem számít kínosan lassúnak, ha például az ágyunk mellett éjszaka használjuk a technikát. Aminek viszont megvan a hátulütője.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+ : szuperkompakt kialakítás, gyönyörű kijelző, fürge működés, korrekt kameraszett, 5G.

: nagy notch, az üzemidő lehetne hosszabb, nem túl gyors töltés, feláras töltőfej és fülhallgató.

Az iPhone 12 mini egy valódi kis energia- és szeretetbomba, melynek kézbevételét követően egy pillanatra talán még a legelvakultabb phablet-hívők is elérzékenyülnek egy picit. 2020 végén nem létezik ennél jobb kompakt csúcsmobil.

Ettől függetlenül a csúcshardveres 12 minit csak azoknak tudjuk bátran ajánlani, akiknek például nem jelent gondot a miniatűr billentyűzeten történő gépelés, és akik nem annyira Facebook-függők, hogy percenként veszik elő a telefonjukat. Elővehetik, de ennek a gyors lemerülés lesz az ára.

A 64 GB-os iPhone 12 mini magyarországi listaára 300 ezer forint. Ez 120 ezerrel több az iPhone SE áránál és 50 ezer forinttal kedvezőbb az iPhone 12 alapáránál – szabad a választás.

Közvetlen rivális nem nagyon létezik a 2020-as felhozatalból. A 6,2 colos Samsung Galaxy S20 harmadával nagyobb, illetve 260 ezer forintos áron jegyzik, és az 5,8 colos Google Pixel 4a is jelentősen nagyobb, ráadásul hiába kerül csak 140 ezer forintba, ha a tudása jelentősen szerényebb.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!