szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az IBM jelentése szerint a hackerek most már nem a kutatólaboratóriumokra összpontosítanak, hanem a logisztikai lánc azon elemére, ami az oltások tárolásáért felelős.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az elmúlt hónapokban több példát is láthattunk ár arra, hogy a koronavírus elleni védőoltás kutatása finoman szólva sem megy zökkenőmentesen. Amellett ugyanis, hogy a kutatók így is versenyt futnak az idővel, hogy mielőbb legyőzhessük a kórt, a hackerek is nehezítik a dolgukat.

A nyár közepén kiderült, hogy orosz hackerek támadták meg a koronavírus elleni vakcinát fejlesztő központokat, de ugyanezt tették a kínaiak is. Az oroszok ráadásul többször is lecsaptak, novemberben pedig az észak-koreaiak is csatlakoztak hozzájuk. Most, hogy kezd a célegyenesbe érni az egész projekt, lassan elérhetővé válik a vakcina, a hackerek újabb célpontot találtak maguknak: a szérumot globálisan elosztó láncot támadják.

AFP

Az IBM nemrég egy összehangolt, globális adathalász kampányra lett figyelmes, amivel a logisztikai lánc egyik legfontosabb elemét biztosító vállalatokat támadták meg. Azok a cégek kerültek célkeresztbe, amelyek a vakcinák hűtésével foglalkoznak, hogy azok ne romoljanak meg. A Pfizer és a Moderna által kifejlesztett oltóanyagokat ugyanis –70 és –20 Celsius-fokon kell tartani – írja a The Washington Post, ami jól mutatja, a szállítás szempontjából mennyire fontos részletről van szó.

A hackerek egészen kifinomult módszert alkalmaztak. Az önmagát a világ egyetlen hideglánc-szolgáltatójaként emlegető Haier Biomedical nevű kínai cég vezetője nevében küldtek e-maileket a célpontoknak, amin keresztül arra kérték az áldozatokat, adják meg a céges belépési adataikat. Ha ezt egy hackernek sikerül megszereznie, azzal már hozzátudna férni az adott vállalat belső informatikai rendszeréhez, innen pedig már csak egy lépés, hogy súlyos károkat okozzon: leállítsa például a hűtést irányító rendszert, vagy átállítsa a hőfokszabályozót, ami miatt a Pfizer vakcináját esetleg nem –70, csak –50 Celsius-fokon tárolnák.

AFP / Frank Rumpenhorst

Az IBM nem árulta el, hogy mely cégeket támadták, az egyik célpont azonban szerintük az Európai Unió adóügyeiért, illetve az EU-s vámokért felelős főigazgatósága volt. A hackerek legalább 10 célpontra összpontosítottak, köztük egy olyanra, ami a gyógyszeripari és biotechnológiai vállalatok számára készít weboldalakat. Azt viszont nem tudják, a támadások sikeresek voltak-e.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!