szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nemzetközi kutatócsapat a Naprendszer születésekor keletkezett meteorit darabját vizsgálta meg, hogy kiderüljön, lehetett-e rajta víz, amikor becsapódott a Földbe.

A tudósok régóta igyekeznek megfejteni azt, hogy miként kerülhetett víz a bolygónkra. Az egyik elmélet szerint az első molekulákat egy aszteroida "szórta szét" a Földön, aminek eredményeként végül az élet is kialakulhatott a planétán.

A szakemberek sejtése szerint az úgynevezett szenes kondritok lehettek azok, amelyeknek köszönhetően víz található a bolygónkon. Ezek a Naprendszer legidősebb meteoritjai közé tartoznak, amelyek a Naprendszer keletkezése környékén – nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőtt – jöhettek létre.

A szenes kondritok egészen az elmúlt néhány százezer évvel ezelőttig tartalmaztak vizet, és akkor kerülhettek kapcsoltba a Földdel, amikor az még nagyon fiatal volt. Az ausztrál Macquarie Egyetem, a Floridai Egyetem, valamint a párizsi Természettörténeti Múzeum tudósai most arra jutottak, hogy ez minden valószínűség szerint valóban így történhetett – írja a Gizmodo.

A Scientific Reports című tudományos szaklapban közzétett tanulmányuk szerint radiometrikus kormeghatározás (urán-tórium) segítségével vettek górcső alá egy szenes kondritból származó mintát, hogy kiderüljön, milyen idősek lehetnek a víz által belevájt nyomok. Mivel ezek idővel eltűnnek, a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a víz néhány százezer évvel ezelőtt még érintkezett az aszteroidával.

Emiatt lehetséges, hogy egy ilyen aszteroida becsapódása hozta el a vizet a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!