szerző:
Tetszett a cikk?

108 megapixeles kamerával, OLED kijelzővel és szupergyors töltővel érkezett meg hazánkba a Realme 8 Pro, mely elérhető áron kínál igen korrekt szolgáltatási kört. De vajon akadnak hátulütői is?

Xiaomi, Redmi, OnePlus. Olyan márkanevek ezek, melyek hallatán az átlagvásárlók akár csak néhány éve is úgy pislogtak, mint az a bizonyos hal a szatyorban, mára viszont már mindhárom brand komoly ismertségnek örvend.

És akkor most bedobunk egy újabb hasonló márkát, a Realme-t, melynek termékei nemrégiben érkeztek meg hivatalosan Magyarországra.

A Realme mögött az a BBK Electronics áll, mely többek közt a OnePlus, az Oppo és a Vivo "atyja" is. Az Oppo egykori alelnöke által 2018-ban alapított kínai cég elsősorban a fiatalos és stílusos, jó ár-érték arányú mobilokra vágyókat veszi célkeresztbe. Mi pedig elsőként a gyártó felső-középkategóriás újdonságát, a 8 Prót fogtuk vallatóra.

László Ferenc

Egyedi

A rikító sárga dobozban magán a telefonon kívül egy töltőfejet, egy USB A-C kábelt, valamint egy szilikontokot találunk, e tekintetben tehát nyoma sincs a spórolásnak. A mobil előlapját üveg borítja, a keret és a hátlap műanyagból készült, de ez semmit sem ront a minőségérzeten.

A hátoldal több szempontból is egyedire sikerült. Egyrészt adott a homokfúvotthoz hasonló, finoman érdesített és emiatt nem csúszó, nehezen piszkolódó felület, másrészt pedig a hatalmas "DARE TO LEAP" felirat. Előbbit maximálisan szeretjük, utóbbi viszont szerintünk már kicsit sok a jóból, bár egy ilyen fiatalos termék esetében tulajdonképpen elnézhető.

László Ferenc

A bal oldalról kipöckölhető tálca tripla slotos, két SIM és egy microSD helyezhető bele. A hangerőállító és bekapcsoló gombok az ellentétes oldalon találhatók, alul egy USB-C aljzatra és egy jack dugaljra lehetünk figyelmesek.

Negatívum, hogy kihangosításhoz egyetlen hangszórót használhatunk, vagyis a sztereó hangzást elbukjuk. Kár, hogy hivatalos IP-minősítés sem kapunk, ha teljes por- és vízállóságról nem is, de legalább egy IP53-as fröccsenés-védelemről illett volna gondoskodni.

László Ferenc

Jóképű

Az előlapot egy 6,4 colos képátlójú sík OLED érintőkijelző uralja, mely Full HD+ felbontása révén remek képminőséget biztosít, ezenkívül a kontrasztjára és betekintési szögeire sem lehet panaszunk. A sarkokban erősen lekerekített panel csak 60 Hz-es frissítésű, pedig egyes riválisok már 90-120 Hz-nél járnak.

A kávák nem olyan szupervékonyak, mint a legújabb csúcsmobilokon, de nem túl vészes a helyzet, egyedül talán csak az alsó káván vékonyítanánk egy kicsit a szívünk szerint. Értesítési LED nincs, de a mindig bekapcsolt képernyő (AOD) funkció miatt tulajdonképpen nem is hiányzik.

László Ferenc

A sötét mód bekapcsolásával meghosszabbítható az üzemidő, illetve a dupla koppintásos felébresztés/lezárás mellett sem mehetünk el szó nélkül. A Samsung mobilok ihlette intelligens oldalsáv révén oldalról bármikor egyszerűen behúzhatók a gyakran használt funkciók, és adott esetben az osztott képernyős használat is jó szolgálatot tehet.

Az Android 11 operációs rendszerre telepített Realme UI 2.0 egyszerűen használható, gyorsan megszerethető, a Google komplett szolgáltatás-csomagjához való hozzáférés biztosított. Az ujjlenyomat-szenzort a kijelzőbe integrálták, szupergyorsan és megbízhatóan teszi a dolgát.

László Ferenc

Hajtóerő, akkumulátor, egyebek

A motorháztető alatt egy Snapdragon 720G chipkészlet rejtőzik. A sebességgel alapvetően nincs baj, de a komolyabb játékok már feladhatják a leckét ennek az időtállónak kevésbé, kiöregedőnek már annál inkább nevezhető hardvernek. A kétéves chipset melletti 8 GB RAM, illetve 128 GB flashmemória viszont abszolút nem érheti szó a ház elejét.

A 4500 mAh kapacitású akkumulátor a nem túl magas fogyasztással kombinálva kellemesen hosszú, akár 1,5-2 napos használati idővel kecsegtet. Amíg a nagy és neves gyártók még a 20-25 W-os töltőket is kispórolják telefonjaik mellől, addig a Realme egy 65 W-os fejet csomagolt a 8 Pro mellé. Bár a készülék ebből "csak" 50 W-ot képes felvenni, azért az nem semmi, hogy 17 perc alatt 0-ról 50 százalékosra tölthető az aksi, 30 perc alatt pedig a 0-85 százalékos produkcióval is megvagyunk.

Vezeték nélküli töltés nincs, ez azonban ebben a kategóriában bocsánatos bűn, csakúgy, mint a 3.0-s helyett csak 2.0-s USB-adatátvitel. A wifi ac szabványú, a Bluetooth 5.0-s, FM-rádiót nem kapunk.

László Ferenc

Képalkotás

Az optikai képstabilizátor nélküli főkamera "lelke" egy 108 megapixeles felbontású Samsung képérzékelő, mely alaphelyzetben 12 megapixeles remek fotókat rögzít. A 108 megapixeles natív felbontást is használhatjuk, ennek azonban nem sok értelme van: a hatalmas felvételeket lassan menti el a készülék, és minőségben semmi extrát sem kapunk.

A mesterséges intelligenciára épülő jelenetfelismerés látványos képeket eredményez, de ha valósághűbb fotókat készítenénk, akkor érdemes inkább kikapcsolni. Az éjszakai üzemmódot ajánlott kipróbálni, a haladó fotósok pedig örülhetnek a számos manuális beállítási lehetőséget felvonultató Pro módnak.

László Ferenc

A nagylátószögű kamera 8 megapixeles felbontású, 16 milliméteres fókusztávolságától azonban nem szabad túl nagy látószöget várni, és nem meglepő módon autofókuszt sem kapunk. A 2 megapixeles makró kamerával 4 centiméteres távolságból fotózhatunk, a 2 megapixeles mélységérzékelő egység pedig hatékonyan támogatja az elmosott hátterű portrék készítését.

Telefotó egység nincs, azt viszont meglepően korrekt módon helyettesíti a 3x-os veszteségmentes zoom, mely a hatalmas felbontású főkamera képének megvágásával működik. Videózni maximum 4K felbontás és 30 fps sebesség mellett tudunk, a Full HD felvételek 60 fps sebességűek lehetnek. A kijelző bal felső sarkában lévő frontkamera 16 megapixeles felbontású, Full HD videófelvevős és fix fókuszos, minősége közepesnek mondható.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+ : korrekt minőségérzet, szép kijelző, 8 GB RAM, bővíthetőség, hosszú üzemidő, alapáras gyorstöltő.

: a régi chipset, 60 Hz-es panel, monó kihangosítás, nem vízálló, nincs wifi 6, 5G és Qi töltés.

A Realme 8 Pro egy észszerűen megalkotott, széles rétegek számára elérhető árú okostelefon. Tény, hogy nem tud annyit, mint az aktuális csúcsmobilok, de a hiányosságaival és hibáival bőven együtt lehet élni, főleg, ha tudjuk, hogy a divatos high-end készülékek akár négyszer többe is kerülhetnek.

A készülék hivatalos magyarországi listaára 117 ezer forint, ami jól hangzik.

A Realme 8 Pro életét azonban alaposan megnehezíti az ugyancsak nemrégiben kijött Redmi Note 10 Pro. Ez a 120 ezer forintos alapárú rivális nagyobb és 120 Hz-es kijelzőt, kicsit gyorsabb chipsetet, sztereó kihangosítást, IP53-as védelmet, sztereó hangzást és combosabb aksit vonultat fel. Ami még akkor is jól hangzik, ha a RAM kicsit kevesebb, és ha a töltő némileg lassabb.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!