szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A wFDCF nevű maszk a kifújt levegőben keresi a vírus nyomait. Kicsit lassan dolgozik, de hatékony, legalábbis a kutatók szerint.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány alatt a mindennapjaink részévé váltak az arcmaszkok, amelyekről számtalan esetben bebizonyosodott, hogy hatékonyan védenek a kórokozótól. Ettől függetlenül előfordulhat, hogy valaki mégis megbetegszik, de ezt elsősorban teszttel vagy a tünetekből lehet megtudni. A maszk ezt nem képes jelezni.

Ebből a problémakörből indultak ki a Harvard Egyetemen működő Wyss Institute kutatói, akik elkészítették a vírust érzékelő arcmaszkot. Pontosabban azt a technológiát, amely képes erre. A munka gyümölcsét wFDCF-nek nevezik, amely a hordozható okoseszközökhöz hasonlóan szenzorok segítségével vizsgálódik – méghozzá az alany által kilélegzett levegőben.

Bár a feltalálók szerint kimondottan hatékony műszerről van szó, sajnos nem valami gyors: 90 perc kell neki, hogy eredményt mutasson. A teszt elvégzéséhez egy kis gombot kell megnyomni. Az eredményt egy, a maszk oldalán elhelyezett leolvasóban látni, amely a terhességi teszt mintájára csíkkal jelzi, hogy az ember koronavírusos-e.

A kutatók szerint a technológia jelentős előnye, hogy szinte bármilyen arcmaszkban elhelyezhető, és mivel a szenzorok utólag is programozhatók, általa másfajta vírusok, baktériumok és vegyi anyagok is detektálhatók. Azt nem tudni, hogy a megoldás valaha is kereskedelmi forgalomba kerül-e.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!